Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vodafone kupuje firmu UPC. Za aktivity ‚matky‘ v čtyřech evropských zemích dá 471 miliard

Logo UPC Česká republika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo UPC Česká republika | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se dohodla na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Firma ve středu oznámila, že transakce v hodnotě 18,4 miliardy eur (471 miliard Kč) zahrnuje mimo jiné i největší českou kabelovou společnost UPC.

Dohoda je jednou z největších akvizic v historii společnosti Vodafone. Ta je druhým největším mobilním operátorem na světě a působí také v České republice.

Pro zajímavost - celková hodnota transakce odpovídá více než třetině loňských příjmů českého státního rozpočtu. Vodafone podle dohody zaplatí společnosti Liberty Global 10,8 miliardy eur (276 miliard Kč) v hotovosti a navíc převezme dluh 7,6 miliardy eur (195 miliard Kč).

Součástí dohody jsou rovněž aktivity UPC v Maďarsku a Rumunsku, a také německá společnost Unitymedia. Dohodu ale pravděpodobně čeká zdlouhavé schvalování ze strany regulačních orgánů, uvedla agentura Reuters. Vodafone očekává, že transakce bude dokončena zhruba v polovině příštího roku.

Proti transakci se staví například německý telekomunikační operátor Deutsche Telekom. Vodafone o rozhovorech o převzetí některých evropských aktivit Liberty Global informoval již v únoru a šéf Deutsche Telekom Timotheus Höttges tehdy transakci označil za „zcela nepřijatelnou“. Součástí skupiny Deutsche Telekom je rovněž společnost T-Mobile Czech Republic, která je podle počtu zákazníků největším mobilním operátorem v České republice.

Generální ředitel Liberty Global Mike Fries uvedl, že transakce vytvoří silnějšího konkurenta skupině Deutsche Telekom, což je podle něj v zájmu Německa. „Domnívám se proto, že to bude schváleno (regulátory) a že to rozhodně bude v nejlepším zájmu spotřebitelů,“ prohlásil Fries. Vodafone už před pěti let převzal za 7,7 miliardy eur největšího německého provozovatele kabelové televize Kabel Deutschland.

UPC ve středu oznámila, že v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila počet zákazníků v České republice o téměř dvě procenta na 617.500. Vodafone ČR v loňském roce zvýšil počet zákazníků o pět procent na 3,78 milionu.

UPC poskytuje televizní služby, vysokorychlostní internet nebo služby spojené s telefonováním prostřednictvím pevné linky. Počet uživatelů internetu firma v České republice v prvním čtvrtletí zvýšila o 19.300 na 500.800 a poprvé přesáhla půlmilionovou hranici. Množství předplacených TV služeb vzrostlo o 24.800 na 532.900 a počet zákazníků telefonních služeb se zvýšil o 26.200 na 173.100 uživatelů.

UPC a Vodafone

UPC: - je největší tuzemskou kabelovou firmou. Poskytuje televizní služby, vysokorychlostní internet nebo služby spojené s telefonováním prostřednictvím pevné linky.

- Její sítě jsou v dosahu 1,4 milionu domácností, loni firma zvýšila počet zákazníků o 13.800 na 616.300. Počet uživatelů internetu přesáhl 500.000. Objem přenesených dat se loni zvýšil o 23 procent na 621 milionů GB. Zájem o datové přenosy rostl jak z důvodu přibývání nových internetových uživatelů UPC, tak i díky rozšiřování optické sítě UPC v nových lokalitách. Počet uzavřených smluv se zvýšil o 66.700 na 1,188 milionu.

- Nabízí 140 televizních programů.

- UPC je součástí skupiny Liberty Global, která obsluhuje přes 27 milionů klientů ve 14 zemích s 56 miliony objednaných služeb. Skupina zahrnuje spotřebitelské značky Virgin Media, Ziggo, UPC, Unitymedia, Telenet, VTR a Liberty.

- Pod značkou UPC společnost působí na českém trhu od roku 2000, služby poskytuje již od roku 1991, tehdy pod původním názvem Cable Plus (Cable+, Kabel Plus, Kabel+). Společnost začínala jako dodavatel analogových televizních programů prostřednictvím kabelové sítě především ve větších městech.

- V dubnu 2016 se sloučily české a slovenské pobočky, vznikla tak společnost, která na obou trzích pokrývá více než 2,1 milionu domácností a téměř 812.000 zákazníků, kteří využívají více než 1,59 milionu služeb.

- Generálním ředitelem UPC ČR a Slovensko se stal Martin Miller.

- Obrat společnosti v roce 2016 činil 3,9 miliardy korun při ztrátě 0,3 miliardy.

Vodafone Group: - Britský mobilní operátor je po společnosti China Mobile druhým největším na světě podle počtu zákazníků. Působí ve 26 zemích světa a své služby podle webových stránek poskytuje 446 milionům zákazníků.

- Firma vznikla 1. ledna 1985. Původně spadala pod společnost Racal Telecom, licenci na provozování telefonní sítě získala v roce 1983. O dva roky později pak vznikl Vodafone jako přidružená firma.

- Název společnosti odkazuje na slova VOice-DAta-FONE. Ústředí Vodafonu je v Londýně a v menším městě Newbury.

- V roce 1991 se firma osamostatnila a změnila název na Vodafone Group. Ve stejném roce spustila první síť GSM v Británii.

- Podnik začal následně uzavírat smlouvy se společnostmi v dalších zemích. V roce 1999 se Vodafone spojil s AirTouch Communications, provozující mobilní síť v USA, a zahájil světovou expanzi. Po tvrdé bitvě ovládl mimo jiné německého konkurenta Mannesmann.

- Pro společnost s charakteristickým červenobílým logem k loňskému roku pracovalo více než 111.000 lidí.

- Tržby britského Vodafonu ve třetím fiskálním čtvrtletí klesly o 3,6 procenta na 11,8 miliardy eur (298 miliard Kč). Na vině byla hlavně silná konkurence ve Španělsku a v Itálii, vynětí nizozemské divize z celkových výsledků koncernu a výkyvy směnných kurzů.

- Ve fiskálním roce 2016 Vodafone prohloubil ztrátu na 6,1 miliardy eur (161,3 miliardy Kč) z 5,4 miliardy eur o rok dříve. Důvodem byly zejména odpisy indických aktivit a slabší výkon na některých evropských trzích, například v Británii.

- Loni Vodafone oznámil, že se dohodl na spojení svých indických aktivit s indickou firmou Idea Cellular. Vznikne tak největší telekomunikační operátor v Indii se 400 miliony zákazníků.

- Jedna z nejznámějších britských společností je přítomna i na českém trhu; v roce 2005 koupila operátora Oskar Mobil. Ten získal licenci na třetí tuzemskou mobilní síť v roce 1999 a komerční provoz zahájil o rok později. Vodafone má v Česku 3,78 milionu zákazníků, jeho síť LTE pokrývá 99 procent populace. Firma zaměstnává přes 1400 lidí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...