8. března 2012 17:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko je zachráněno. O výměnu dluhopisů byl zájem

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

ATÉNY K výměně řeckých dluhopisů se již do středeční noci přihlásilo přes 75 procent věřitelů. Agentuře AP to dnes řekl řecký vládní činitel, který si nepřál být jmenován.

Atény by tak už dlouho před dnešní večerní uzávěrkou přihlášek překonaly klíčovou hranici účasti, jež zaručuje úspěch plánu na seškrtání řeckého dluhu u soukromých věřitelů.

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko v případě úspěchu transakce dostane druhý mezinárodní úvěr a vyhne se tak bankrotu.

Nejmenovaný činitel uvedl, že proces přijímání přihlášek postupuje dobře, aktualizované údaje ale k dispozici neměl. Konečný termín pro dobrovolné přihlášení k výměně vyprší dnes ve 21:00 SEČ. Vláda by měla oznámit výsledky v pátek v 7:00 SEČ.

Řecko už překročilo klíčovou úroveň dvou třetin objemu dluhopisů přihlášených do výměny. Nad ní už mohou Atény aktivovat legislativní doložku, která umožňuje přinutit k výměně i ostatní investory. Vláda ale sdělila, že k tomu přikročí, pokud získá do výměny nejméně 75 procent dluhopisů.

Výměna dluhopisů je důležitou součástí druhého záchranného úvěru 130 miliard eur (3,2 bilionu Kč) pro Řecko. Pokud by se zemi transakce nepodařila, pomoc by nezískala a následoval by zřejmě chaotický bankrot. V pátek by měli o osudu pomoci Řecku definitivně rozhodnout nejvyšší představitelé zemí Evropské unie.

Celková nominální hodnota dluhu určená pro výměnu činí 206 miliard eur. Pokud bude výměna úspěšně dokončena, měl by se státní dluh Řecka snížit ze současných 350 miliard eur o 107 miliard eur.

V rámci dohody o oddlužení soukromí držitelé dluhopisů vymění své znehodnocené státní dluhopisy za nové s nižší nominální hodnotou, delší dobou splatnosti a nižšími úroky. Na nominální hodnotě nových řeckých dluhopisů soukromí investoři ztratí 53,5 procenta. Celková ztráta má být ale až 74 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!