27. června 2019 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výroba aut v Británii se v květnu propadla o 15 procent. Klesla už dvanáctý měsíc za sebou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Londýn Výroba osobních aut v Británii se v květnu propadla o 15,5 procenta na 116 035 vozů a pokles zaznamenala již dvanáctý měsíc za sebou. Kromě snižující se poptávky doma i v zahraničí k tomu přispěly změny ve výrobě modelů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil britský Svaz výrobců a prodejců aut (SMMT).

Od počátku letošního roku se výroba již propadla o 21 procenta. Částečně k tomu přispělo uzavření továren v dubnu v rámci přípravy na možný neřízený odchod Británie z Evropské unie. Termín brexitu však byl na poslední chvíli odložen na říjen.

SMMT již varovala před případným brexitem bez dohody. Ten by podle ní zvýšil cla o miliardy liber a způsobil narušení vývozu, což by mohlo automobilový průmysl v zemi paralyzovat.

„Dvanáct měsíců nepřetržitého poklesu britské výroby aut vyvolává vážnou obavu a zdůrazňuje znovu důležitost zajištění rychlé dohody o brexitu,“ citovala agentura Reuters šéfa SMMT Mika Hawese.

Výroba aut má na celkové produkci zpracovatelského průmyslu Británie podíl zhruba devět procent. Británie je pátou největší ekonomikou světa.

ČTK