Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jedna z největších transakcí v branži na světě: výrobce čipů Nvidia koupí britskou ARM Holdings

Společnost Nvidia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Nvidia | foto: Reprofoto

Washington Americký výrobce grafických čipů Nvidia koupí od japonské skupiny SoftBank za 40 miliard dolarů (zhruba 900 milionů Kč) britskou společnost ARM Holdings. Transakce by ale mohla narazit na odmítavý postoj regulátorů a konkurentů firmy Nvidia, upozornila agentura Reuters. Britská vláda již avizovala, že ARM Holdings je důležitou britskou firmou, a proto oznámenou transakci podrobí důkladnému zkoumání.

Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité například pro videohry. ARM sídlící v britském univerzitním městě Cambridge a navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety, její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei. Softbank koupila ARM v roce 2016 zhruba za 32 miliard dolarů.

Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si ARM Holdings pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie. Transakci podrobil kritice mimo jiné spoluzakladatel společnosti ARM Hermann Hauser, podle kterého Nvidia zničí podnikatelský model britské firmy. Ten zahrnuje poskytování licencí na čipy stovkám podniků, včetně některých přímých konkurentů Nvidie.

Hauser také varoval, že tisíce zaměstnanců ARM v Británii přijdou o práci, pokud se Nvidia rozhodne přesunout ústředí podniku do USA, což je podle něj nevyhnutelné.

„Domnívám se, že je to naprostá katastrofa pro Cambridge, Spojené království i pro Evropu,“ řekl Hauser k plánovanému převzetí. Nvidia sice slíbila, že ústředí ARM zůstane v Cambridge, podle Hausera je ale takový slib bezvýznamný, pokud není právně vymahatelný.

Transakci ještě musejí schválit regulační orgány, mimo jiné v Británii, Spojených státech a Číně.

Britská opozice podle serveru CNBC už dříve vyjádřila obavy z převzetí ARM právě společností Nvidia. „Vláda nedělá nic tváří v tvář nebezpečí, že tuto firmu pohltí Nvidia,“ uvedl v pátek člen labouristického stínového kabinetu Ed Miliband.

Velkou pozornost budou transakci zřejmě věnovat čínští regulátoři, protože Spojené státy v poslední době podnikají kroky proti čínským technologickým firmám. Technologie firmy ARM podle agentury Reuters využívají tisíce čínských podniků, včetně firmy Huawei. Tu Washington loni umístil na černou listinu, což zdůvodnil obavami o národní bezpečnost. Spojené státy ji už delší dobu obviňují z krádeží technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale čínský podnik dlouhodobě odmítá.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.