3. října 2011 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobce trhavin Explosia má zablokované účty

Pardubická Explosia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická Explosia | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PARDUBICE Výrobce trhavin Explosia, kterou vlastní stát, má vážné problémy s financováním podniku. Banka UniCredit Bank v polovině září zesplatnila úvěry přes 40 milionů korun. Běžné účty firmy jsou nyní zablokovány až do doby splacení současného úvěru vůči bance.

Informoval o tom server Česká pozice. "Mohu potvrdit, že UniCredit Bank zesplatnila úvěr vůči naší společnosti," sdělil serveru generální ředitel Explosie Josef Tichý. Podle něj nyní firma závazky vůči věřitelům plní s kontrolovaným zpožděním, zdravotní a sociální pojištění hradí z jiného účtu.

Podle České pozice tento stav znepokojuje dodavatele firmy. Jen společnosti Synthesie dlužila v září Explosia přes 100 milionů korun, což je zhruba polovina vzájemného ročního obratu. Výroba Explosie je z 95 procent závislá na dodávkách surovin, ze 100 procent na dodávkách energií a z 50 procent na dodávkách služeb právě od společnosti Synthesia.

Strategická výroba

Explosia sídlí v areálu společnosti Synthesia, která patří do skupiny Agrofert podnikatele Andreje babiše Všechny akcie společnosti Explosia vlastní stát prostřednictvím ministerstva financí, protože jde o firmu se strategickou výrobou.

Ministerstvo ale nesdělilo, jak bude situaci řešit. "Tato problematika spadá pod obchodní vedení společnosti, které zajišťuje představenstvo. Obraťte se proto přímo na některého z kompetentních pracovníků společnosti," sdělil serveru Zbyněk Lorenčuk z tiskového oddělení ministerstva.

Semtex už se skoro nevyrábí

Nejznámější produkt Explosie - semtex - už firma prakticky nevyrábí. Produkuje střelný prach pro výrobu munice a vojenské účely, trhaviny nebo prvky leteckých záchranných systémů (pyropatrony při katapultování v letadlech).

V roce 2009 podnik vykázal hrubou ztrátu téměř 70 milionů korun, výnosy měl 508 milionů korun. Loni činila ztráta 55 milionů korun. V dubnu se v podniku stala vážná provozní nehoda, po výbuchu zemřeli čtyři zaměstnanci.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!