25. září 2014 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobci nábytku hlásí oživení. Letos vyvezou zboží za 20 miliard

Uvnitř se výborně doplňuje starý nábytek s tím nejmodernějším. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvnitř se výborně doplňuje starý nábytek s tím nejmodernějším. | foto: Jakub Vlček

PRAHA Výroba českého nábytku letos výrazně ožila. Za pozitivním vývojem stojí hlavně zlepšující se vývoz. V Česku se letos vyrobí nábytek v hodnotě 38,8 miliardy korun, o pět procent víc než loni. Vyplývá to z odhadu Asociace českých nábytkářů a společnosti Apicon.

Češi nekupují nábytek víc, firmám pomáhá hlavně poptávka ze zahraničí.

"Letošní rok je pro český nábytkářský průmysl ve znamení oživení růstu hodnoty produkce. Tento výsledek je ovšem doprovázen velmi malým nárůstem tuzemské spotřeby nábytku," líčí tajemník Asociace českých nábytkářů Tomáš Lukeš.

ČTĚTE TAKÉ:

Spotřeba nábytku je v Česku v posledních letech zhruba stejná, letos by měla dosáhnout 32 miliard korun.

Nábytek vyrobený v Česku míří nejčastěji do Německa (31 procent), na Slovensko a do Francie. Nejčastěji se vyváží části nábytku, kovový nábytek, lékařský nábytek a sedadla. Hodnota exportu v tomto oboru se pro letošní rok odhaduje na 20,6 miliardy korun.

Nejvíc sem dováží Poláci

Dovezený nábytek se na prodejích podílí ze 43 procent, před pěti lety to bylo o deset procent méně. Za výrazným zvýšením podílu importovaného nábytku na prodejích stojí hlavně velké specializované nábytkářské obchody, které dovážejí především levný nábytek.

Největší podíl na dovozu nábytku do České republiky má Polsko následované Čínou.

"Vzhledem k tomu, že dochází k permanentnímu růstu objemu dováženého nábytku ze zahraničí, a zároveň se zvyšuje podíl importu na tuzemské spotřebě, je zcela zřejmé, že za pozitivním vývojem na poli výroby stojí exportní úspěšnost českých výrobců nábytku," dodal Lukeš.

Lidovky.cz, ČTK