6. ledna 2012 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výsledky průmyslu příjemně překvapily

Montážní linka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montážní linka - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Průmyslová výroba v listopadu loňského roku meziročně zrychlila růst na 5,4 procenta po říjnovém zvýšení o 1,7 procenta. K růstu opět nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Výsledek sice překonal i ta nejoptimističtější očekávání, ale nelze jej přeceňovat, shodli se analytici.

Jde podle nich o kompenzaci předchozího slabého čísla a jednorázové zlepšení díky dokončení řady zakázek. Pro první měsíce roku 2012 jsou spíše pesimisty.

V porovnání s předchozím měsícem byla produkce v průmyslu po očištění od sezonních vlivů vyšší o 2,7 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Hodnota nových zakázek vzrostla meziročně o čtyři procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

"Průmyslová výroba v listopadu překvapila jednoznačně pozitivně," reagoval analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Prozatím ale podle něj stále převládají argumenty, proč očekávat slábnutí průmyslu v příštích měsících.

"V roce 2012 čekáme pokles průmyslové výroby o 2,7 procenta proti roku 2011, kdy růst českého průmyslu dosáhl přibližně sedmi procent," dodal.

Listopadové výsledky průmyslu podle statistiků ovlivnil dlouhodobě pozitivní vývoj v automobilovém průmyslu a kumulované dokončení většího množství zakázek s delším výrobním cyklem ve strojírenství a výrobě těžké dopravní techniky.

Česko se recesi vyhne

"Výsledky průmyslu po delší době překvapily v pozitivním směru, a to
dokonce tak, že dynamika produkce předčila veškeré odhady," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Ve většině dalších oborů jsou dopady útlumu poptávky v tuzemsku i v Evropě zjevně patrné. Přes nečekaně silný listopadový růst tak nelze čísla z průmyslu přeceňovat," dodal.

Není ale podle něj důvod k obavám, že by se měl opakovat tak dramatický propad průmyslu, jaký byl na přelomu let 2008 a 2009. "Nejen z pohledu dnešních čísel se domníváme, že stále existuje slušná šance, že se česká ekonomika letos recesi vyhne," podotkl.

K meziročnímu růstu nejvíce přispěla automobilová výroba, a to o 17,7 procenta. Výroba strojů a zařízení se meziročně zvýšila o 12,9 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody, tepla a klimatizace stoupla o 10,2 procenta.

Nejvíce naopak meziročně klesla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, a to o 21,8 procenta. Produkce potravin se snížila o 6,4 procenta a výroba chemických látek a přípravků poklesla o 4,6 procenta.

Sklady se neplní

Dnešní statistika signalizuje, že příchod recese nebude tak razantní, jak se původně zdálo, upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Dobrou zprávou je podle něj to, že tržby rostou rychleji než výroba. Sklady se tedy neplní. Nicméně pohled na geografické rozložení poptávky je několikátý měsíc v řadě alarmující. Zahraniční tržby rostou o 15,7 procenta a domácí klesají o 0,7 procenta. "Zjednodušeně řečeno, doma poptávka není a v zahraničí kvůli problémům Evropy ubude," podotkl.

Průmyslová produkce v zemích Evropské unie podle údajů Eurostatu v říjnu meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,3 procenta.

Lidovky.cz, ČTK