Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vysoká škola kupčila s pozemky. Kraj je prodal pod cenou

Areál bývalé Střední odborné školy zahradnické v brněnské ulici Lány v Bohunicích.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál bývalé Střední odborné školy zahradnické v brněnské ulici Lány v Bohunicích. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO  Hluboko pod cenou prodal Jihomoravský kraj své pozemky v Brně-Bohunicích. Za 4,5 hektaru bývalé zahradnické školy inkasoval koncem roku 40 milionů korun. Mohl ale dostat nejméně 92 milionů korun.

V transakci fungovala jako překupník Vysoká škola Karla Engliše. Ta pozemky v listopadu od kraje koupila za 40 milionů. Vzápětí je však prodala za 41,5 milionu nově vzniklé firmě November Rain, jejímž jednatelem je Petr Liškutín. Z celkové částky je milion a čtvrt určen na zaplacení daně z převodu nemovitosti, škola tak na transakci vydělala čtvrt milionu.

Události kolem prodeje areálu v Brně Bohunicích

Prodej areálu v Brně Bohunicích - grafika

Areál ale leží na okraji bohunického panelového sídliště a jen šest set metrů od dálniční křižovatky na Prahu a Vídeň. Je tak ideálním místem pro výstavbu kanceláří i bytů.

Až se místo skleníků začnou stavět mrakodrapy, cena areálu rázem vyskočí nejméně na hodnotu sousedních pozemků, tedy na dva tisíce až dva a půl tisíce korun za čtvereční metr. Prodejní cena přitom byla 887 korun za metr. Vpřepočtu za celý areál bývalé zahradnické školy se tak hodnota pozemku v budoucnu navýší na 92 až 112 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na první pokus se nepodařilo nemovitosti prodat. Při opakované nabídce byla jediným zájemcem Vysoká škola Karla Engliše," obhajuje postup kraje Jiří Klement z kanceláře jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD).

"Nechceme, aby se tam stavělo. Za dva roky ale může nové zastupitelstvo rozhodnout jinak," připustil místostarosta Brna-Bohunic Antonín Crha (KDU-ČSL).

Co bude firma November Rain s bývalou zahradnickou školou dělat a proč ji koupila přes Vysokou školu Karla Engliše, Liškutín tají. "Jde o obchodní tajemství," uvedl. Transakci nevysvětlila ani škola. "Management školy se k tomu vyjadřovat nebude," vzkázala kvestorka Jarmila Vašulková.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...