12. srpna 2014 15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Český export cílí na Jižní Ameriku. Chce náhradu za “ztracené“ Rusko

Kamion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamion | foto: Shutterstock

PRAHA Zboží českých firem, na něž dopadnou omezení vývozů do Ruska v rámci protiruských sankcí EU, by mohlo směřovat například do zemí Latinské Ameriky či zemí postsovětského Společenství nezávislých států. Seznam míst připravuje státní exportní agentura CzechTrade, která zároveň zintenzivňuje svou činnost ve strategických teritoriích.

Čeští exportéři vyhlížejí náhradu za ruská odytiště. Státní agentura CzechTrade už proto mapuje nová strategická území. V úvahu připadají užší vztahy s Jižní Amerikou či zeměmi ze Společenstva nezávislých států.

Na tiskové konferenci po prvním setkání zástupců státu a exportérů k dopadům sankcí v rámci ukrajinské krize to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj byl o úterní schůzku ze strany firem vyvážejících do Ruska velký zájem. O podrobnostech k alternativním destinacím pro český vývoz by se mělo diskutovat 21. srpna v Černínském paláci. Setkání se zúčastní zástupci ministerstva zahraničních věcí a ministerstva financí.

Zástupci exportérů byli informováni, kam se mají obracet či jaké jsou postupy při žádosti o povolení v rámci nového režimu. Podle nedávného vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) sankce povedou k poklesu tržeb českých firem asi o 2,5 miliardy korun.

Dopad sankcí Evropské unie vůči Rusku ministr odhadl na 2,2 miliardy korun ve snížených tržbách českých podniků. Odvetné sankce Ruska pak podle něj ohrozí tržby ve výši 300 milionů korun.

Návody pro exportéry do Ruska

Omezení ze strany EU cílí na kapitálový trh, vojenský průmysl, zboží dvojího užití a citlivé technologie pro těžbu ropy. Vývozci zboží a technologií dvojího užití budou muset žádat o vývozní povolení Licenční správu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Exportéři citlivých technologií pro ropné odvětví a související obory musí zase podat žádost Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí.

Ministerstva průmyslu a obchodu a financí již kvůli unijním protiruským sankcím zveřejnila návod pro exportéry do Ruska. Vývozci se také mohou informovat na zelené lince Ministerstva průmyslu a obchodu 800 133 331.

Lidovky.cz, ČTK

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz