9. září 2016 8:46, aktualizováno  10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vývoz z Německa se nečekaně snížil. Největší ekonomika Evropy slábla

Ilustrační foto: Ekonomický růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Ekonomický růst | foto: Shutterstock

BERLÍN Vývoz z Německa se v červenci překvapivě snížil. Jeho pokles byl nejvýraznější za téměř rok. Nižší byl i dovoz a celkový přebytek zahraničního obchodu. Zpráva, kterou v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad, je dalším signálem, že největší evropská ekonomika na počátku třetího čtvrtletí slábla.

„Měsíc červenec jasně nebyl dobrým měsícem pro Německo,“ řekl ekonom ING Carsten Brzeski a dodal, že překvapivě slabé údaje o obchodu zvyšují obavy o ekonomický růst. „Další ochlazení ekonomiky v příštích měsících by mělo více podpořit právě zahájenou diskusi o fiskálních stimulech,“ dodal.

Export se v červenci podle sezonně upravených údajů snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 2,6 procenta na 97,1 miliardy eur (2,6 bilionu korun).

Ekonom Commerzbank Ralph Solveen se domnívá, že pokles vývozu odráží především faktory jako delší prázdniny v červenci. Nicméně vývoz podle něj nebude hlavním pohonem růstu německé ekonomiky v příštích měsících, protože globální ekonomický růst stagnuje a efekt slabšího eura se vytrácí.

V červnu naopak o 0,2 procenta vzrostl. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru čekali růst o 0,25 procenta.

Hodnota zboží a služeb dovezených do země klesla meziměsíčně o 0,7 procenta na 77,7 miliardy eur. Analytici čekali růst o 0,8 procenta, v červnu se dovoz zvýšil o 1,1 procenta.

Překvapivý pokles vývozu snížil přebytek zahraničního obchodu na 19,4 miliardy eur z červnových 21,4 miliardy eur. Loni v červenci přebytek činil 22,1 miliardy eur. Analytici počítali s růstem přebytku na 22 miliard eur.

Nejvíce klesla poptávka po německém zboží v zemích mimo EU. Vývoz do tzv. třetích zemí, kam patří Čína, Rusko, Japonsko a USA, se propadl o 13,8 procenta. Vývoz do zemí EU mimo eurozónu, kam spadá Británie, klesl o 8,8 procenta.

Vláda očekává, že hlavním pohonem ekonomického růstu v letošním roce bude domácí poptávka. Hrubý domácí produkt se má letos zvýšit o 1,7 procenta a příští rok tempo růstu zpomalit na 1,5 procenta.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz