Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vznikne supereuro? Chystá se nová měna ukázněného severu

Euro prochází dluhovou zkouškou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro prochází dluhovou zkouškou | foto: Shutterstock

BRUSEL Už nechceme platit další Řecko, zní z Paříže i Berlína. Nejsilnější země EU proto zvažují zavedení nové měny.

Myšlenky o jednotě a soudržnosti zemí platících společnou evropskou měnou berou pomalu za své. Ekonomicky silné země hledají všemožné způsoby, jak se zbavit břemene odpovědnosti za špatný stav financí některých zemí v měnové unii. Jednou z možností, jak toho částečně dosáhnout, je země eurozóny rozdělit na dvě skupiny podle jejich kvality.

Čtěte více:


O této variantě uvažují lídři unie - Německo a Francie. Informoval o tom v sobotu britský list The Daily Telegraph, Myšlenka, která by potenciálně mohla vést až k zavedení paralelního eura, se podle listu zkoumá na úrovni ministrů. Politici jsou přesvědčeni, že jejich země je třeba před problémy slabších členů eurozóny více chránit, protože pokud by měly zachraňovat další zemi, jako je Řecko, nemuselo by se to už obejít bez problémů. Zvláště, pokud by šlo o Španělsko.

Ve Španělsku bude horko
Právě v případě Španělska mohou nastat ještě horké chvilky a to už letos v září. Španělé totiž budou muset refinancovat asi 80 miliard eur ze svých dluhů.

A právě proto Německo a Francie nyní zkoumají možnost zavedení druhého měnového pásma v eurozóně. Předpokladem je rozdělení států platících eurem do dvou košů. V prvním by byly prominentní a ekonomicky silné země v čele s Německem a Francií a pak také Nizozemsko, Rakousko, Dánsko či Finsko. Druhý koš by obsahoval "odpadlíky". Těmi jsou Řecko, Španělsko, Itálie či Portugalsko. Kam by patřilo Slovensko či potenciálně Česko, zdroj neuvedl.

Podle informací listu by státy prominentního prvního koše měly svoji paralelní měnu, jakési "supereuro". Francouzští a němečtí činitelé nad myšlenkou, jak se zbavit slabších členů a vykázat je z eurozóny, údajně už strávili několik měsíců. Nakonec ale bádání zanechali, protože by patrně nebyla z politických důvodů průchodná. O dvoustupňovém měnovém systému se podle zdroje uvažuje jako o plánu "B".

Podle informací listu není ani tato myšlenka ideálním řešením, ale spíše zoufalým aktem. Na druhou stranu stále tou lepší ze špatných možností. "Není politicky přípustné, abychom francouzský a německý lid ještě více zatěžovali na úkor záchrany ostatních zemí," řekl britském listu nejmenovaný evropský úředník.

Jednou z možností, jak chránit zájmy bohatších členů v severní části eurozóny, a přitom pomoci zadluženým členům převážně z jižní části měnového seskupení, je využít role Německa. To by mohlo část členských zemí eurozóny vyvést z eura a založit s nimi novou jednotnou měnu (supereuro), která by existovala vedle té nynější.

Chraňme zájmy severu
Další vývoj by byl patrně následující: původní euro by prudce oslabilo k tomu novému, které bude denominované proti německým a francouzským dluhopisům. Přitom by ale byly chráněny zájmy lidí na severu i na jihu eurozóny.

Zatímco sever by byl chráněn před dalším šířením dluhové nákazy, země z jihu by byly ušetřeny hororového scénáře, že budou vypuzeny z eurozóny a ponechány vlastnímu osudu.

Z Bruselu zaznívají hlasy, že krize eurozóny je podle všeho teprve na začátku a potrvá ještě dlouhou dobu. A nikdo neví, kde nakonec celá měnová unie skončí. Co je ale jisté, že se eurozóna změní.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?