28. března 2014 8:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Walmart žaluje Visu o sto miliard. Kvůli vysokým poplatkům

Walmart | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Walmart | foto: Reuters

NEW YORK Největší světový maloobchodní řetězec Walmart Stores zažaloval síť platebních karet Visa Inc o pět miliard dolarů (100 miliard korun) kvůli příliš vysokým poplatkům. Walmart tvrdí, že společnost Visa prostřednictvím spolupráce s velkými bankami uměle zvyšovala poplatky, které obchodníci platí za transakce s jejími kartami. Informovala o tom agentura Reuters.

Tyto vysoké poplatky podle Walmartu způsobily obchodníkům v letech 2004 až 2012 "obrovské" škody. Visa se k žalobě odmítla vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ:

Americký soud v prosinci schválil urovnání hromadné žaloby obchodníků na společnost Visa a jejího konkurenta MasterCard za 5,7 miliardy dolarů. Někteří maloobchodníci, včetně firmy Walmart, však nebyli s podobou dohody spokojeni, takže se k urovnání nepřipojili. Získali tak možnost usilovat o odškodné samostatně.

Platební karty VISA

V Evropě provozuje značku Visa společnost Visa Europe. Ta se nedávno zavázala omezit poplatek u kreditních karet na 0,3 procenta hodnoty transakce, aby ukončila vyšetřování ze strany Evropské komise.

Ta tvrdila, že poplatky firmy Visa Europe potlačují konkurenci a způsobují vyšší ceny pro spotřebitele.

Poplatky, které Visa Europe za transakce s kreditními kartami vybírá od maloobchodníků, se díky dohodě sníží o 40 až 60 procent. Visa Europe již dříve čelila jinému vyšetřování regulátorů a v roce 2010 souhlasila s omezením poplatků u debetních karet na 0,2 procenta objemu transakce, aby toto vyšetřování ukončila.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz