10. srpna 2009 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za administrativní zátěž české podniky zaplatily 40 miliard

Administrativní zátež stála podnikatele 40 miliard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Administrativní zátež stála podnikatele 40 miliard | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba 40 miliard korun představovala v roce 2007 administrativní zátěž, která vyplynula podnikatelům z existence daňového systému v ČR.

Tyto takzvané vyvolané náklady musel soukromý sektor na rozdíl od přímých plateb vynaložit, aby mohl splnit zákonem uložené povinnosti jako například vedení různých evidencí. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ministerstvo financí za rok 2007 vypracovali experti z pražské Vysoké školy ekonomické.

Třetinu spolkla administrativa u daně z příjmů

Podle autorů studie jsou výsledky vyvolaných nákladů u daní s vyšším výnosem jako pojistné, DPH, zdanění mezd a daň z příjmů právnických osob poměrně příznivé a nepřekračují očekávané hodnoty.

Poměrně vysoké jsou ale hodnoty vyvolaných nákladů u daně z příjmů fyzických osob z podnikání; představují 34,4 procenta z této daně. Experti z VŠE proto navrhují zjednodušení administrativních procedur zejména u této daně. "U daně z přidané hodnoty a daně z příjmů právnických osob je také možno uvažovat o snížení, i když částečná harmonizace DPH, mezinárodní zvyklosti u daně z příjmů právnických osob a také obavy o významný fiskální výnos těchto daní pravděpodobně neumožní dosáhnout příliš výrazných poklesů vyvolaných nákladů," konstatuje analýza.

Ministerstvo chce snížit náklady pomocí jednotného inkasa

MF považuje snižování administrativní zátěže v oblasti daňového systému za svoji prioritu. "Kromě zjednodušení zákonů a administrativních požadavků navrhuje také vytvoření jednoho inkasního místa, které by mělo nejvýznamnější měrou přispět ke snížení nákladů vyvolaných daňovým systémem. Pro posouzení skutečných dopadů jednotlivých opatření na vyvolané náklady bude vhodné tuto studii provádět opakovaně," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko.

ČTK, Lidovky.cz