3. prosince 2009 7:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za razií Evropské komise v koncernu ČEZ může stát i skupina Penta

Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Czech Coal nemusel být jediný, koho spolupráce firem ČEZ a J&T vyřadila z účasti na obřím energetickém obchodu. Za razií Evropské komise v koncernu ČEZ by mohla stát i skupina Penta.

Podle informací Hospodářských novin (HN) obchod vadil i Pentě, jež měla tak jako Czech Coal o koupi opatovických aktiv zájem.

"Pokud vím, stížnost do Bruselu posílala i Penta. Řekl nám o tom jeden z partnerů společnosti. Stejně jako nám i Pentě se nezdá, že J&T koupila Opatovice s pomocí firmy ČEZ. Té by přitom ovládnutí Opatovic neumožnila antimonopolní pravidla," řekl listu akcionář Czech Coal, který chtěl zůstat v anonymitě. ČEZ a J&T od minulého týdne vyšetřuje EK komise kvůli podezření, zda nebrání kartelovými praktikami konkurenci na energetickém trhu.

Vedení Penty údajnou stížnost do Bruselu nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.

Partneři Marek Dospiva a Jaroslav Haščák kauzu odmítli komentovat. Mluvčí Penty Martin Danko listu řekl, že se k dotazům ohledně podnětu Penty do Bruselu a zájmu o International Power nebude vyjadřovat. Je to pro nás už stará záležitost, k níž se nechceme vracet, dodal.

Podle deníku Penta sice nikdy oficiálně neřekla, že má o koupi Opatovic zájem, investice by ale zapadala do její strategie. Skupina v energetice podniká na Slovensku, kde jí patří velká bratislavská teplárna. V létě oznámila, že chce energetickou divizi posílit. Deklarovala při tom zájem o projekty z oblasti výroby elektřiny a tepla. To odpovídá charakteru prodávané skupiny International Power Opatovice.

Pokud Penta měla o Opatovice zájem, mohlo se jí stejně jako firmy Czech Coal dotknout, že prodávající britští majitelé tendr na kupce v poslední chvíli zrušili a domluvili se jen s J&T. Na financování obchodu za 22,5 miliardy se při tom kromě J&T podílely i firmy ČEZ a Dalkia, jež se mají o část opatovické skupiny s J&T podělit. Ředitel úseku fúze a akvizice ČEZ Vladimír Schmalz dokonce asistoval v Londýně při finalizaci koupě, napsaly dnešní HN.

ČTK, Lidovky.cz