Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
31. května 2017 21:14, aktualizováno  22:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za výpadkem roamingu O2 mohl být hackerský útok na ústřednu CETIN

Budova společnosti CETIN na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova společnosti CETIN na pražském Žižkově. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Za rozsáhlým výpadkem roamingu zákazníků společnosti O2 v Česku a na Slovensku by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250 tisíc klientů operátora O2, kteří byli v zahraničí. Nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal. Výpadek trval více než tři desítky hodin.

Na středeční tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl. Po 21:30 firma O2 oznámila, že obnovila většinu roamingového provozu.

CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem CETINu.

Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu. Co přesně přetížení způsobilo zatím není jasné.

Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil. „Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému,“ uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat. Jak zákazníky odškodní, oznámí O2 ve čtvrtek, sdělila její mluvčí Lucie Pecháčková.

Samotné systémy podle Slováčka nejsou nefunkční, ale zablokovalo se připojení k nim z jednotlivých zemí. Těch svazků jsou přitom desítky až stovky. Ve středu odpoledne tak bylo možné se dovolat v rámci pevné sítě, v mobilní síti se v mezinárodním provozu dařilo spojit jen pět až 20 procent hovorů. Pecháčková odpoledne uvedla, že se pracuje na alternativním technickém řešení, které umožní problém zcela odstranit. „V současné chvíli je většina roamingového provozu opět funkční, nadále sledujeme stabilitu,“ sdělila krátce po 21:30.

Odborníci uživatelům při nefunkčním roamingu doporučují pořídit si předplacenou SIM kartu místního operátora. Řešením by mohla být i univerzální předplacená karta ChatSIM. Za celoroční poplatek je její majitel stále on-line ve 150 zemích na chatovacích službách jako Facebook Messsenger, WhatsApp a dalších.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.