19. května 2013 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Metropolitní kampelička nemůže vyplácet vklady klientům

Žebrák - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žebrák - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Záložna Metropolitní spořitelní družstvo nemůže vyplácet vklady klientů, všechny peníze jí zablokovalo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Záložna proti opatření podala stížnost. O podezřelých operacích týkajících se záložny informoval policii Finanční analytický útvar ministerstva financí, řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Na účtech podle něj byla zajištěna více než miliarda korun.

Na krok VSZ vůči záložně upozornil server Akluálně.cz. "Oznamujeme, že Vrchní státní zastupitelství v Praze zajistilo Metropolitnímu spořitelnímu družstvu všechny peněžní prostředky určené k výplatě vkladů. Z uvedeného důvodu nemůže MSD provádět platební příkazy do jiných finančních institucí. Zároveň si vás dovolujeme informovat, že MSD disponuje dostatečnou likvidní rezervou ve výši několika mld. Kč," píše záložna v upozornění na svém webu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Finanční analytický ústav v nedávných dnech podal trestní oznámení policii v souvislosti s transakcemi, které se týkaly tohoto družstva," řekl ČTK Jakob. Věc je nyní předmětem šetření orgánů činných v trestním řízení, dodal. Záložna je nyní pod zvýšeným dohledem České národní banky (ČNB).

"ČNB je v kontaktu se zainteresovanými subjekty. Z důvodů zákonné povinnosti mlčenlivost nemůže ČNB k této konkrétní společnosti sdělit cokoli bližšího," sdělil ČTK mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Záložna již předložila Vrchnímu státnímu zastupitelství stížnost proti zajišťování peněz. Takový postup je podle ní nad rámec opatření ze strany České národní banky (ČNB), která záložně již dříve zakázala přijímat jakékoliv nové vklady. "Stížnost byla podána i z důvodu, že MSD a jeho členům vzniká vydaným usnesením nemalá škoda," uvedla kampelička. Všech jejích deset poboček v ČR zůstane až do odvolání zavřeno.

Podle kampeličky jsou všechny vklady klientů ze zákona pojištěny do výše 100.000 eur (zhruba 2,6 milionu korun). "Tyto vklady jsou dále úročeny na spořicích účtech i termínovaných vkladech," píše záložna.

Již v pondělí Aktuálně.cz informovalo o tom, že Metropolitní spořitelní družstvo přestalo přijímat nové členy. Od pondělí také nepřijímalo nové vklady a neposkytovalo úvěry. Již několik týdnů je v kampeličce kontrola České národní banky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!