22. září 2014 16:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Amazon mířící do Česka hlásí potíže. V Německu stávkují čtyři centra

Balík od Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík od Amazonu. | foto: Reuters

GRABEN Pracovníci čtyř německých distribučních center amerického internetového obchodu Amazon vyhlásili na pondělí stávku. Pokračují v protestních akcích za zvýšení mezd a zlepšení pracovních podmínek. Firma v těchto dnech začíná se stavbou své pobočky v Dobrovízi u Prahy.

Německo je pro Amazon druhým největším trhem za Spojenými státy. Firma zde má devět distribučních center a devět tisíc zaměstnanců. V sezoně se počet zaměstnanců zvyšuje o dalších 14 tisíc.

Podle odborového svazu Verdi se pondělní stávka dotýká center ve městech Bad Hersfeld, Lipsko, Graben a Rheinberg. Ve třech z těchto čtyř míst se uskutečnily stávky už v červnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Verdi požaduje, aby Amazon zvýšil mzdy zaměstnancům v distribučních centrech v souladu s kolektivními dohodami pro odvětví zásilkového obchodu a maloobchodu v Německu. Za poslední rok kvůli tomu zorganizoval několik protestních akcí.

Amazon však tento požadavek odmítá s tím, že jeho zaměstnanci jsou vlastně skladníci, a stahují se tak na ně kolektivní smlouvy pro odvětví logistiky. Jejich platy jsou podle firmy nad průměrem v tomto odvětví.

Tisíce míst v Česku

Odbory si také stěžují na extrémní tlak na pracovní výkon, porušování pracovních podmínek a mimořádně vysoký podíl smluv na dobu určitou.

Amazon tento měsíc zahájil stavbu skladu v Dobrovízi u Prahy. Dokončen má být v červenci příštího roku a práci zde má najít až dva tisíce stálých zaměstnanců a do tří let od otevření i dalších tři tisíce sezonních pracovníků.

Další sklad firma plánovala v Brně, ale kvůli průtahům ohledně územního plánu developer od záměru ustoupil.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz