13. července 2009 18:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci francouzské továrny hrozí, že ji vyhodí do povětří

Každý z 366 zaměstnanců továrny požaduje 30 tisíc eur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý z 366 zaměstnanců továrny požaduje 30 tisíc eur. | foto: AFP

PAŘÍŽ Odbory krachující továrny na automobilové díly v západní Francii pohrozily, že vyhodí do povětří její sklady a zařízení, pokud každý z 366 zaměstnanců nedostane 30.000 eur (781.000 korun) odškodného.

Úřady dnes vzkázaly, že požadavek na odškodné projednají vládní představitelé se zaměstnanci koncem měsíce.

Zaměstnanci požadovali odškodnění od firem Renault a PSA, které jsou hlavními klienty jejich továrny New Fabris v Chatellerault. Firmy to dnes odmítly s tím, že se jich to netýká, že je to věc akcionářů a státu.

Slíbily jen, že od továrny odkoupí již vyrobené a uskladněné díly, jejichž cena se odhaduje na dva miliony eur.

"Ukázali jsme likvidátorovi (továrny), že jsme připraveni převzít uskladněné zboží. To přinese peníze pro stát, který je hlavním věřitelem, nebo pro zaměstnance," uvedlo vedení PSA Peugeot-Citroën.

Expertka místní správy Anne Frackowiaková dnes oznámila, že požadavek na odškodné projedná se zaměstnanci osobně ministr průmyslu koncem měsíce.

Odbory z továrny, kterou zaměstnanci okupují od 16. června, se k tomu dosud nevyjádřily.

Odboráři předtím rozmístili v částech továrny plynové bomby, které propojili mezi sebou. "Vše je připraveno k výbuchu, pokud nebude dohoda do 31. července. Nepřipustíme, aby PSA a Renault si v srpnu či září vzaly uskladněné díly a stroje v továrně. Pokud my nebudeme mít nic, oni také nebudou mít nic," prohlásil odborový představitel Guy Eyermann.

Jistý francouzský představitel ale odmítl, že by továrně hrozilo vyhození do povětří, protože plynové bomby umístěné u náhradních dílů jsou podle něj prázdné.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz