19. srpna 2012 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnanci Pilsen Steel jsou téměř bez výplaty, výroba stojí

Dopravní jeřáb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní jeřáb | foto: fest-hf.cz

PLZEŇ Všech více než 900 zaměstnanců hutí a kováren Pilsen Steel dostalo jen 45 procent výplaty. Výroba v podniku, který se od loňského listopadu potýká s velkými dluhy a odstávkami, dosud nebyla obnovena. Ruský majitel jedná zatím neúspěšně s věřiteli i bankami.

"Zbylé peníze by měly přijít lidem do konce měsíce, pokud nám tržby nesebere banka," řekl  personální ředitel Pavel Ratislav.

S ruským majitelem Igorem Šamisem jednal v Plzni hejtman Milan Chovanec (ČSSD). "Informoval mě, že provádí veškeré záchranné operace, aby se povedlo firmu rozjet. Hraniční termín pro zajištění financování provozu stanil na polovinu září," uvedl hejtman. Hejtmanovi Šamis řekl, že podnik má dostatek zakázek a vyplácí lidem mzdy, i když nepracují; zdroje na platy má. Řekl, že firmu prodat nechce. "Pro nás je zásadní, aby se podnik udržel; jde o hodně pracovních míst," dodal hejtman.

PSALI JSME:


"Část peněz přišla, zbytek slíbili do konce měsíce, podobně jako minulý měsíc," řekl předák odborů Miroslav Cink. Problémy s výplatami trvají třetí měsíc, ale Šamis zatím lidem nic nedluží.

Do 22. srpna má podle Cinka zaplatit všechny dluhy svým 21 věřitelům, tedy zhruba 200 milionů korun. "Nevěřím, že peníze nesežene. Poté ale může soud vyhlásit úpadek, což by bylo pro nás nejlepší, protože pan Šamis už toho nasliboval tolik. Od prvního insolvenčního návrhu už uběhlo téměř tři čtvrtě roku a nic s firmou neudělal," dodal.

Lhůtu 14 dnů na mimosoudní vyrovnání s věřiteli mu dal krajský soud. Minulý pátek jmenoval do podniku předběžného insolvenčního správce, který musí do 14 dní podat soudu zprávu o majetku dlužníka a jeho ekonomické situaci.

Podle Ratislava řeší insolvenční správce jen ekonomiku a ne provoz firmy. "Potřebovali bychom peníze na výrobu, ale banky nám to brzdí, čímž nám jenom zhoršují situaci," uvedl.

Firmu má převzít český investor

Podnik chce podle informací převzít český investor z oblasti energetiky a strojírenství. "Společnost nyní vede jednání s potenciálním zájemcem o finančně strategickou spolupráci spočívající v poskytnutí prostředků, jež by uspokojily pohledávky věřitelů a pomohly obnovení výroby společnosti," řekl pověřený ředitel Tomáš Egermajer.

"Podle výsledků jednání chce vést strategický investor podnik sám, na což ale Šamis nechce přistoupit," řekl zdroj z Pilsen Steel. Šamise ve firmě si podle odborů nepřejí ani někteří zákazníci. Podle Cinka mají lidé přijít 27. srpna do práce, o dva dny později mají odboráři sezení s hejtmanem.

Problémy Pilsen Steel:

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel vede ruský podnikatel Igor Šamis. Ten koupil plzeňskou společnost od OMZ. Pilsen Steel je od března v insolvenci. V červnu firma zastavila výrobu a poslala své zaměstnance na nucenou dovolenou.


"Ten nám dost pomohl svými apely na ambasádu. V Rusku jsou údajně na Šamise také naštvaní, takže bude těžko shánět peníze," dodal. V podniku zatím pracují jen desítky obráběčů, ostatní zaměstnanci už jsou šestý týden doma. Kvůli nejistotě odchází koncem srpna 20 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz