Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaplatí Praha za Blanku? Spor je neobyčejně složitý, verdikt se odkládá

Zabedněný tunel Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabedněný tunel Blanka. | foto: ČTK

PRAHA V sídle Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře začala v pátek arbitráž, která má vyřešit spor mezi vedením Prahy a stavební firmou Metrostav ohledně problematického pražského tunelu Blanka. První kolo jednání trvalo 2,5 hodiny.

Náměstek primátora Jiří Nouza při odchodu novinářům řekl jen to, že líčení bude pokračovat 24. ledna. Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka se soud úvodem jednání ztotožnil se stanoviskem, že spor je neobyčejně složitý, chce ho prý ale ukončit ve zrychleném jednání.

"Soud s oběma stranami řešil a poté i odsouhlasil přehled skutkových a právních otázek, které bude v rámci sporu řešit. Tedy platnost smlouvy, výše nároků společnosti Metrostav a. s. a návrh Prahy na urychlené obnovení prací," sdělil Polák.

Rozhodčí soud

Počet majetkových sporů, které rozhodci řeší, je už několik let stabilní. Rozhodčí soud ročně rozhodne průměrně 2500 sporů, což je takřka sedm denně. Proti výsledku rozhodčího soudu se nelze odvolat, kterákoliv ze stran ale může podat návrh k obecnému soudu na jeho zrušení.

Obecný soud ho však může zrušit pouze v případě nedodržení všech procesních náležitostí. Věcnou správnost rozhodčího nálezu nezkoumá.

Nouza podotkl, že obě strany soudu přednesly své postoje a požadavky. "Bylo to první seznámení s tímto z našeho pohledu složitým případem," sdělil náměstek.

Spory se vyřeší do půl roku

To, že rozhodci verdikt nevynesou, se očekávalo. "Nepředpokládám, že by mělo padnout nějaké rozhodnutí, ale věřím, že rozhodci stanoví další postup, kterým se řízení nasměruje k co nejrychlejšímu zákonnému otevření tunelu Blanka," řekl už ve čtvrtek primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Podle předsedy rozhodčího soudu Zdeňka Somra se Praha ani stavební firma nemusí obávat, že by se řízení táhlo příliš dlouho, jako u obecného soudu. "Většina sporů je ukončena za méně než šest měsíců," vzkázal Somr, podle něhož je právě rychlost řízení jednou z výhod, proč se strany sporu na rozhodčí soud obrací.

"Od podání žaloby do vydání rozhodčího nálezu uběhne často pouze několik měsíců, nebo dokonce několik týdnů. Doručením stranám sporu nabývá rozhodčí nález právní moci a stává se vykonatelným," dodal.

Jednání bylo neveřejné, rozhodci jsou vázáni mlčenlivostí. Ani právní zástupci obou stran nechtěli řízení komentovat. Metrostav zaplatil za zrychlené řízení, soud by tak měl skončit nejpozději do čtyř měsíců.

Právě od doby trvání soudu se bude odvíjet termín otevření tunelu. Blanka, která vyjde Prahu zhruba na 36 miliard korun, měla původně sloužit řidičům už v roce 2011. Termín se později odsunul na jaro 2014, nyní Hudeček mluví o konci léta. Za právní služby kvůli sporu Praha zaplatí přes 22 milionů korun.

Rozhodne arbitráž

Spor se dostal k rozhodčímu soudu poté, co Metrostav v prosinci stavbu tunelu zastavil. Důvodem jsou především neproplacené faktury za 2,155 miliardy korun. Metrostav navíc tvrdí, že chybí projektová dokumentace, a stavbaři tak nemohou pokračovat v práci.

Praha podle politiků peníze na tunel má, obává se ale, že smlouvy s Metrostavem jsou neplatné. Faktury tak prý nemůže zákonnou cestou proplatit. Rozhodnout má proto arbitráž.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...