Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
27. října 2011 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zažehnala EU krizi? Nebezpečí trvá, varují ekonomové

Premiér Petr Nečas s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym | foto: ČTK

BRUSEL/PRAHA Summit EU skončil nad ránem dohodou, která má zabránit šíření dluhové krize. Přinášíme vám přehled bodů uzavřené dohody, z nichž by mohla potenciálně plynout nejistota finančních trhů.

1) Řecký dluh má navzdory 50procentnímu odpisu dluhů zůstat v roce 2020 na úrovni 120 procent HDP. Investorům tato hodnota zdaleka nemusí stačit, protože Řecko může během následujících let čelit celé řadě ekonomických šoků, které hospodaření státu ještě výrazně zhorší.

CO SE DOHODLO NA SUMMITU?

2) Obrovský nepoměr mezi odpisem dluhů a skutečným snížením státního dluhu jen zvyšuje závislost Řecka na pomoci mezinárodního společenství. Investoři sice odepíší 50 procent řeckých dluhů, ale odpis se netýká půjček od mezinárodního společenství. Celkový dluh se tak sníží o zhruba 30 procent.

Summit v Bruselu

Summit v Bruselu

3) Dohoda počítá s nárůstem příjmů z privatizace řeckého majetku o dalších 15 miliard eur. Dosud politici počítali s výnosem kolem 50 miliard eur. Tento cíl ovšem řada ekonomů považuje za nereálný, ale mezinárodní společenství jejich kritiku vytrvale odmítá.

4) Není vůbec jasné, zda současná dohoda povede Mezinárodní asociaci pro swapy a deriváty (ISDA) k označení situace v Řecku za bankrot. Pokud by se tak stalo, investoři by se mohli dočkat vyplacení pojistek za své investice do řeckých dluhopisů (pojistky jsou označované jako CDS - Credit Default Swap).

Existuje tak možnost, že nedobrovolný podíl na řeckém bankrotu by byl pro některé banky výhodnější než schválený dobrovolný podíl.

JAKÉ JSOU OHLASY NA SUMMIT EU?

5) Není jasné, zda se Čína zúčastní speciálního mechanismu, který povede MMF, a jenž by měl zajistit peníze pro eurozónu prostřednictvím velkých rozvojových ekonomik. Se zástupci Číny bude teprve jednat francouzský prezident Nicolas Sarkozy a šéf záchranného fondu EFSF Klaus Regling.

6) Není příliš jasné do jaké míry evropští politici myslí vážně úvahy o hlubší rozpočtové integraci. Závěry summitu obsahují pouze závazek ke "konzultacím mezi Evropskou komisí a členy eurozóny před přijetím jakéhokoliv rozpočtového či ekonomického opatření, které by potenciálně mohlo ovlivnit i situaci v jiných státech".

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.