22. června 2011 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zdražení potravin přijde už před zvýšením DPH

Potraviny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA  Více peněz za stejný nákup zaplatí zákazníci v obchodech nejspíš ještě letos. "Byť zvýšení daně z přidané hodnoty přijde až příští rok, tak je tu už nyní celá řada dalších faktorů, které se na ceně potravin podepíší," říká v rozhovoru pro LN Petr Vyhnálek, jednatel obchodního řetězce Globus.

Mezi hlavní důvody, proč se čeká růst cen potravin, patří zejména zdražení energií. To se podle obchodníků projeví například na konečných cenách pečiva, protože právě pekárny jsou velmi energeticky náročné provozy.

Pro pokračující zdražování pak hovoří také růst cen pohonných hmot, a tím vyšší náklady na dopravu surovin dodavatelům a zboží do obchodů. Také ceny potravinářských komodit vytrvale rostou.

ČTĚTE TAKÉ:

"Myslím, že už na konci roku se může stát, že budou ceny růst," říká Petr Vyhnálek. S tím souhlasí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. "Stále rostou dovozové ceny potravinářských komodit, takže je možné, že dojde k dalšímu zdražení," říká Juračka s tím, že nejprve šlo především o obiloviny, pak rychle stouply ceny cukru. "Co přijde dál, nevím. Můžou to být třeba oleje," dodává Juračka.

Na tento vývoj budou reagovat prodejci nepotravinářského zboží. "Budou si dobře vědomi rizika, že se zákazníci rozhodnou na nepotravinářských sortimentech šetřit. Proto očekávám spíš agresivnější aktivitu, akce na straně nepotravin než na straně potravin," říká Vyhnálek. Obchodní řetězce ale nejspíš také dál nepoleví ve slevových akcích. Jen tak lze totiž nyní přilákat zákazníky.

ROZHOVOR

Rozhovor s Petrem Vyhnálkem čtěte v dnešním vydání Lidových novin

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRONICKÝCH ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč