27. října 2009 12:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělci na protest vylijí mléko nejméně na osmi místech Česka

Vyléváním mléka protestovali také mlékaři v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyléváním mléka protestovali také mlékaři v Německu. | foto: ČTK

PRAHA Zemědělci ve čtvrtek vylijí celkem zhruba půl milionu litrů mléka na nejméně osmi místech Česka. Budou tímto způsobem protestovat proti nízkým výkupním cenám, kvůli kterým prý musejí snižovat početní stavy krav.

Novinářům to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého počet míst farmáři dnes odpoledne ještě upřesní.

Veleba uvedl, že podle jeho informací zemědělci budou mléko vylévat na pole poblíž obce Puklice u Jihlavy, Oslavan v okrese Brno-venkov, na Kroměřížsku, u Ústí nad Orlicí, na Blanensku, v jižních Čechách, na Plzeňsku a na Náchodsku.

Protestní akci podle Veleby organizují farmáři v regionech, o jejich konečné podobě budou jednat ve Velké Bíteši. Někteří zemědělci prý uvažují o tom, že mléko budou vylévat i v pátek. "Agrární komora tyto farmáře podporuje a staví se za ně," podotkl Veleba.

Například na jihu Moravy se do akce zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole u obce Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce, tedy zhruba 25.000 až 30.000 litrů mléka. "Chceme upozornit na to, že kritická situace v mléce se už více než rok neřeší a producentům mléka hrozí kvůli nízkým výkupním cenám mléka zánik," řekl ČTK předseda představenstva blanenské Agrární komory Kamil Vystavěl.

Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč, podle Vystavěla by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy zhruba deset korun.

ČTK, Lidovky.cz