Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemřel legendární manažer automobilek, inovátor a přítel sporťáků Lee Iaccoca

Lee Iacocca vyzkoušel v roce 1990 nový model Dodge Viper. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lee Iacocca vyzkoušel v roce 1990 nový model Dodge Viper. | foto: Reuters

LOS ANGELES/PRAHA Ve věku 94 let zemřel v úterý na komplikace spojené s Parkinsonovou chorobou legendární postava nejen amerického autoprůmyslu Lee Iaccoca.

Pro mnohé příznivce automobilové kultury byla 60. a 70. léta v USA absolutním vrcholem, dobou, kdy auta byla skutečným symbolem tamní svobody. Není tak divu, že slavní automobiloví konstruktéři a manažeři platili v té době v USA za společenské superstar. Možná nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že mnozí z nich měly podobný status jako rokové hvězdy.

A jednou z největších hvězd tohoto druhu byl právě Lee Iaccoca. Jeho velikost dokazuje mimo jiné i fakt, že se o něm tehdy hovořilo jako o možném prezidentském kandidátovi. Tak populární u veřejnosti byl. Nakonec se ale do politiky nepustil a zůstal po celý život věrný automobilovému průmyslu.

Inženýr i manažer

Iaccoca byl jedinečný mimo jiné tím, že jako jediný automobilový manažer v historii během své kariéry šéfoval hned dvěma obřím americkým koncernům. Kariéru začínal u Fordu, později pak byl spojován s koncernem Chrysler. U obou automobilek zanechal nesmazatelnou stoupu. Iaccoca byl vystudovaný průmyslový inženýr a i když z počátku působil i jako konstruktér, objevil v sobě především obchodní talent a vydal se hlavně na manažerskou dráhu.

Lee Iacocca pózuje s prvním modelem Chrysler K-Car.
Lee Iacocaa (vpravo) a manažer firmy Chrysler Ray Geddes (vlevo) stojí před...

Právě tato kombinace jeho schopností dala vzniknout úchvatným a inovativním vozům. U Fordu stál Iaccoca za vznikem původního Fordu Mustang – na tomto autě pracoval jak jako manažer, tak jako konstruktér. Ohromný úspěch amerického sportovního vozu pro širokou veřejnost samozřejmě jeho kariéru katapultoval do hvězdných výšin, a tak to u Fordu dotáhl až na post generálního ředitele.

Tři revoluční auta

Kromě Mustangu stál Iaccoca za zrodem evropského Fordu Focus a i v USA prosadil malý, levný a úsporný model: Pinto. V roce 1978 vykázal Ford pod jeho vedením zisk dvě miliardy dolarů, přesto dostal Iaccoca padáka: nesedl si totiž s Henrym Fordem II.

Hvězdný manažer se ovšem v Detroitu hned uchytil „o dům dál“. Chrysler tehdy totiž procházel krizí a zdálo se, že zkrachuje. Iaccocův vyhazov od Fordu přišel pro automobilku právě včas, hvězda byla volná a nechala se najmout. U Chrysleru začal Iaccoca s radikálními změnami: prodal evropskou divizi, nechal připravit malé modely s novou platformou a pohonem předních kol a v roce 1983 přivedl na trh další revoluční vůz: první MPV, neboli rodinný minivan, na světě: Chrysler Caravan, prodávaný také jako Plymout Voyager.

Průkopnický Jeep

V roce 1987 pak pod jeho vedením Chrysler koupil automobilku AMC, do jejíhož portfolia patřily vozy Jeep. Právě tato značka dnes v podstatě živí celý koncern FCA, který tvoří Chrysler společně s italským Fiatem. Největším předmětem zájmu u AMC byl pro Iaccocu model Jeep Grand Cherokee, dnes velmi úspěšné velké SUV značky. Opět tehdy šlo o průkopnický automobil, velkých prémiových off-roadů, s nimiž ale do terénu vlastně mnoho majitelů nejezdilo, bylo tehdy na trhu minimum. Auto bylo na trh uvedeno trochu příznačně v roce, kdy Iaccoca z automobilky odešel: 1992. Coby příznivce sportovních vozů Iaccoca u Chrysleru předtím také schválil vývoj a prodej sportovního modelu Dodge Viper s masivním desetiválcem pod dlouhou kapotou.

Tím se v podstatě jeho automobilová manažerská kariéra uzavřela. Iaccoca sice ještě v roce 1995 asistoval miliardáři Kirku Kerkorianovi při pokusu o převzetí automobilky, když to však nevyšlo, stáhl se do pozadí. Později už byl jen v dobách koncernu DaimlerChrysler reklamní tváří značky.

Na samotném spojení se však nijak nepodílel. Možná i proto se spolupráce obou automobilek v roce 2007 rozpadla a o dva roky později pak ve finanční krizi zamířil Chrysler do insolvence, z níž se nakonec vynořil právě stávající koncern FCA (Fiat-Chrysler Automobiles).

Iaccoca byl samozřejmě činný i mimo automobilový svět. Napsal několik knih, coby podporovatel Republikánské strany diskutoval o společenských tématech a věnoval se také dobročinnosti.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!