Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemřel ekonom, který věděl, kolik vybrat z bankomatu. Baumol se dožil 95 let

William Baumol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy William Baumol | foto: NYUReprofoto

NEW YORK Jeden z nestorů moderní ekonomie vysvětlil třeba, proč rostou mzdy hudebníkům nebo zdravotním sestrám a kolik si máme vybírat z bankomatu. Patřil k velikánům jako Paul Samuelson, nebo Milton Friedman a jeho práce se nám bude s nástupem robotů ještě mimořádně hodit.

Za vším hledej podnikatele. A to doslova a odpradávna. Ať už šlo o přechod od praků k lukům a od luků k mušketám, o dobývání hradů, nebo naopak o jejich opevňování. Právě všudypřítomní podnikatelé vymýšleli podle amerického ekonoma Williama Baumola lepší hradby, kulaté věže, nebo naopak větší katapulty.

Když pak přetahování se o půdu a vzájemně mečem o hlavu přestalo být hlavní ekonomickou aktivitou, byli to samozřejmě podnikatelé, kdo tlačil a dodnes tlačí zrychlující průmyslové revoluce.

Na první pohled naprosto logická úvaha byla v podstatě revolucí v ekonomii, kde se dodnes podnikatelům věnuje někdy až překvapivě málo teoretické práce. Právě Baumol, jenž zemřel ve čtvrtek v požehnaném věku 95 let, byl v tomto směru průkopníkem.

Chorobné mzdy

Jeden z posledních nestorů, kteří v šedesátých letech doslova utvářeli moderní ekonomii se krom mnoha vlivných modelů a teorií asi nejvíce proslavil něčím, co nám ještě bude hodně užitečné. Nadšenec do umění zkoumal proč jsou hudebníci stále lépe placení, i když jejich efektivita zrovna neroste. Na kvartet jsou prostě pořád potřeba čtyři, stejně jako před sto lety.

WILLIAM BAUMOL

  • Americký ekonom se narodil v New Yorku, kde také 4. května zemřel. Dožil se 95 let.
  • Vystudoval prestižní London School of Economics a vyučoval na Princetonu a New York University.

Vysvětlení je přitom prosté - mzdy v celé ekonomice tlačí do velké míry odvětví, kde produktivita díky industrializaci roste. A třeba orchestry, ale i školy, či nemocnice musí platit víc, nebo by lidé šli dělat něco jiného. Takzvaná Baumolova nákladová choroba pak je mimořádně stěžejní dnes, kdy očekáváme masivní nástup robotů, raketový růst produktivity výroby a přesun většiny lidí právě do těch částí ekonomiky, kde se moc automatizovat nedá.

Kolik si mám vybrat?

Dalším zásadním přínosem byl takzvaný Baumol - Tobinův model poptávky po penězích, ke kterému dospěl nezávisle na sobě s jiným slavným americkým ekonomem Jamesem Tobinem. Vysvětluje jak lidé drží hotové peníze oproti financím na účtu, kde jsou alespoň nějak úročené.

I když dnes to není velká sláva a stále častěji se platí kartami, stále se dá prakticky využít pro optimalizaci toho, kolik si je nejlepší vybírat z bankomatu

Kromě toho významně obohatil obory makroekonomie, historie ekonomického myšlení, finanční ekonomie, environmentální ekonomie nebo ekonomie trhů práce. William Baumol patřil k nejvlivnějším světovým ekonomům, jenom ta Nobelova cena - na kterou byl několikrát žhavým kandidátem - mu unikla.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...