Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Živnostníkům se už letos zvýší paušály, na daních zaplatí o miliardy méně

Daňové přiznání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Živnostníci budou moci v budoucnu uplatňovat vyšší výdajové paušály, které mohou využít místo toho, aby podrobně dokládali své výdaje, které si odečítají ze základu daně. Příslušnou novelu zákona dnes podepsal prezident republiky Václav Klaus.

Podnikatelé budou moci nové limity využít zpětně již za letošní rok. U řemeslníků nebo zemědělců se paušály zvyšují na 80 procent z nynějších 60 procent, u ostatních živností na 60 procent. U příjmů z nájemného zůstanou na 30 procentech.

Ministr financí Eduard Janota již dříve s návrhem na zvýšení paušálů nesouhlasil. Podle něj připraví státní pokladnu o víc než dvě miliardy korun ročně.

Podnikatelé schválení návrhu již dříve přivítali, paušály využívá asi pětina z nich. Nemusejí tak vést mnohdy složité účetnictví, nýbrž evidují jen své příjmy a pohledávky. Místo výdajů si pak od nich odečítají výdajové paušály, tedy určité procento, které se odvíjí od typu živnosti.

Zvýšení daňových výdajových paušálů je součástí vládní novely zákona o povinném značení lihu. Do novely ho během projednávání ve sněmovně navrhl vložit poslanec ODS Michal Doktor.

Novela se původně dotýkala především novinek v povinném značení lihu. Mění například definici spotřebitelského balení lihovin. Nově se třeba bude spotřebitelským balením rozumět nejvýše šestilitrová nádoba s alkoholickým nápojem určená k prodeji konečnému spotřebiteli. Novela také upravuje způsob zacházení s páskami, kterými se alkohol označuje, i tresty za porušení zákona.

Záruku za vývozní úvěry poskytnou i běžné komerční banky

Prezident dnes podepsal i novelu zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, podle které budou moci firmám poskytovat státem podporované vývozní úvěry i běžné komerční banky. Změna zákona, na které spolupracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s ministerstvem financí, je součástí protikrizového plánu vlády.  

Státní podporu vývozu nyní zprostředkovává státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB). Poskytuje a financuje vývozní úvěry a další služby, jež s exportem souvisejí.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...