5. července 2011 9:46, aktualizováno  14:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zkrachovalá cestovka má v cizině 31 klientů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

LIBEREC Liberecká cestovní kancelář Via Vera ohlásila úpadek. Nedokázala uhradit leteckou přepravu klientů do Řecka a Turecka. Uvedla to na svých stránkách. V zahraničí zůstalo 31 klientů kanceláře a zhruba 120 zákazníků má koupený zájezd. Je to už čtvrtý konec cestovní kanceláře v letošním roce.

"Ekonomická situace v posledním období neumožňovala a ani v současné době neumožňuje naší firmě pokračovat ve své práci. Dne 7. července bude podán insolvenční návrh u Městského soudu v Liberci," uvedla na internetu jednatelka Věra Krebsová.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury jde o menší cestovní kancelář se zhruba 2000 prodanými zájezdy ročně.

Klientům s koupeným zájezdem doporučil, aby se obrátili na slovenskou Union pojišťovnu, u které byla CK zákonně pojištěná proti úpadku.

Union pojišťovna potvrdila, že o úpadku svého klienta ví a podle mluvčí Judity Smatanové zajistí návrat klientů společnosti, kteří se nacházejí v zahraničí. Pojišťovna zajistí dopravu do ČR 14 klientům, kteří se mají vracet 12. července z ostrova Kréta.

Dalších deset turistů z Řecka, převážně z Rhodosu, a sedm z Turecka by se mělo řádně vrátit ve středu tak, jak měli původně domluveno, protože mají cestu zpět uhrazenou. "Uhradíme všechny oprávněné nároky klientů Via Vera do vyhlášení jejího úpadku," řekla Smatanová.

FORMULÁŘ NA INTERNETU

Union pojišťovna vyzvala klienty se zaplaceným zájezdem, kteří na něj nedocestovali, aby se na ní písemně obrátili prostřednictvím webového formuláře "hlášení pojistné události" na www.union.sk, a to nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl zájezd skončit.

Klienti mohou také využít zákaznické centrum na čísle 004212 2081 1811 a nechat si formulář poslat poštou nebo faxem. U Union pojišťovny je v současnosti pojištěno více než 130 českých a zhruba stejný počet slovenských cestovních kanceláří.

V Česku působí zhruba 1420 cestovních kanceláří. Proti loňsku se jejich počet zvýšil zhruba o 100. Letošní počet zkrachovalých cestovních kanceláří na začátku hlavní turistické sezóny je podle Okamury nadprůměrný.

Jako důvod jejich konce vidí chybnou ekonomickou rozvahu, protože počet prodaných zájezdů se meziročně zvyšuje.

Letos již ukončily činnost kanceláře Parkam Holidays, Karma Tours a Pressburg.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.