24. prosince 2011 8:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlatý rok 2011: ceny žlutého kovu šokovaly

Zlato (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlato (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zlatá horečka polapila celý svět. Jedna zpráva o rekordní ceně předbíhala na konci léta druhou. Na nejvyšší částku se drahý kov vyšplhal na začátku září, kdy se trojská unce (31,1 gramu) zlata prodávala za více než 1912 dolarů. Přitom na začátku roku byla cena ještě o 500 dolarů nižší.

Ze zlata se stalo bezpečné útočiště investorů. Za růstem jeho ceny stály hlavně obavy ze zhoršení dluhové krize v eurozóně, zadlužení Spojených států a nejistoty kolem dalšího vývoje amerického hospodářství, nepřispělo ani snížení úvěrového ratingu USA a zpomalení růstu světových ekonomik.

ČTĚTE VÍCE:

Zlatá horečka zachvátila i Čechy. Také tady se žlutý kov nakupoval ve velkém. V jablonecké České mincovně nepřestávali během perných týdnů zvonit telefony. Během jediného týdne prodala mincovna investiční zlato téměř za sto milionů korun.

Ve zlatém opojení dokonce začala plánovat zavedení automatů na zlato na tuzemských letištích, v nákupních centrech a kasinech. Kromě mincovny se snažily vysokou poptávku nasytit i tuzemské banky, J&T banka i další objednávaly zlaté cihly a rychle je prodávaly. Poptávka byla v tuzemsku tak velká, že na zlaté cihly byly zavedeny i čekací pořadníky.

INFOGRAFIKA:

GRAFIKA: Kam ukrýt peníze před další krizí - drahé kameny, zlato

Zatímco investiční zlato slavilo, prodejci zlatých šperků se dostali kvůli vysokým cenám do potíží. Namísto toho, aby lidé zlato v klenotnictvích nakupovali, mnoho Čechů se snažilo na zlatém šílenství vydělat a prodávali staré rodinné šperky, nebo třeba i zuby po příbuzných. Rostl také výkup investičního zlata.

Odborníci předvídali, že ceny porostou ještě dál nad dva tisíce korun. To se zatím sice nestalo, cena nejprve zhruba od půlky září klesala, ale kvůli dluhovým problémům v zemích eurozóny a rostoucím obavám propadu evropských ekonomik do recese od října zlato opět zdražuje. Analytici předvídají, že dokud se nepodaří uklidnit situaci v Evropě okolo zadlužených států, bude dál zlato lákavým cílem investorů. paf

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!