29. září 2010 16:14, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlínský sen Evy Jiřičné se splnil - Kongresové centrum otevírá brány

Vizualizace Kongresového centra ve Zlíně architektky Evy Jiřičné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Kongresového centra ve Zlíně architektky Evy Jiřičné |

ZLÍN Ve městě, kde pro architektonickou kancelář firmy Baťa pracoval její otec a kde se sama narodila, je hotova budova navržená Evou Jiřičnou. Kongresové centrum Zlín.

Pro veřejnost se budova otevře dnes v 19 hodin, v minulých dnech finišovaly úpravy budovy, která upoutá svým skleněným opláštěním. "Je to zbytečný projekt. Pro Zlín je to mercedes, na který nemáme," řekl serveru iDnes.cz Miroslav Adámek, lídr TOP 09.

Hala kongresového centra Zlín

Komplex se sálem pro 800 lidí nebude sloužit jen pro kongresy, stane se od konce roku i novým sídlem Filharmonie Bohuslava Martinů. Ta uvolní prostory v někdejším Památníku Tomáše Bati, kde sídlí i krajská galerie.

Anketa

Líbí se vám Kongresové centrum architektky Evy Jiřičné ve Zlíně?

ano, je to architektonický skvost 472
ne, budova je monstózní 60
Kongresové centrum v Praze je hezčí 14Otevřené zákulisí

První a pravděpodobně poslední možnost prohlédnout si i zákulisí nového Kongresového centra bude mít veřejnost 2. a 4. října. Zájemci tam v 25 členných skupinách uvidí také fotografie a filmové záběry ze stavby. Přednost budou mít zájemci, kteří si prohlídku do konce září rezervují e-mailem na adrese prohlidkyKCZ@seznam.cz.

Stavba, po níž Zlín volal mnoho let, stála nakonec víc než 636 milionů korun, samotný Zlín ze své pokladny zaplatí 160 milionů korun. Zbytek zaplatila dotace z Regionálního operačního programu, příspěvek státu a filharmonie.

"Navíc ani budoucí provoz rozpočet města nezatíží," tvrdí náměstek primátorky Miroslav Hladík. Centrum by si totiž pronájmy mělo na provoz vydělávat, změní se také provozní náklady filharmonie.

Kongresové centrum Zlín z venku

Kongresové centrum tvoří celek s Univerzitním centrem, které už dva roky funguje. Na obou se podílela Jiřičná, obě mají elipsový půdorys a tvoří společně tvar písmene V.

To je symbolický odkaz do minulosti - stojí totiž na náměstí Míru na místě "baťovských" Masarykových škol zbouraných pro špatný stav na konci 80. let. Ty vymezovaly podobný tvar.

Miloš Šenkýř, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SITECORE ARCHITECT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 65 000 - 85 000 Kč