30. května 2012 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zmrzlina s chemikálií na vši? V Polsku žádný problém

Ovocná zmrzlina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovocná zmrzlina - ilustrační foto | foto: Shutterstock

VARŠAVA O zmrzlině vyrobené z kvalitních surovin si Poláci mohou nechat jen zdát. Taková pochoutka by totiž byla drahá, proto polští výrobci zmrzliny raději sahají k umělým náhražkám a nebezpečným chemikáliím, napsal v úterý polský server Fakt.

Podle informací serveru se například k výrobě vanilkové zmrzliny nepoužívá vanilka, ale látka piperonal, která se běžně užívá proti vším. V ananasové zmrzlině zase inspektoři našli octan etylnatý, chemikálii na čištění kůže, a v ořechové zmrzlině odhalili kyselinu máselnou, která slouží k výrobě kaučukových lepidel. V Česku jako první na zprávu upozornily Novinky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Tímto ale výčet možných chemických přísad v polských zmrzlinách zdaleka nekončí. Podle Faktu nepoctiví výrobci ignorují předpisy a používají i zakázané rakovinotvorné chemikálie. Jednou z nich je třeba červené barvivo E127, které může vyvolat rakovinu štítné žlázy.

Na obalech nemusejí být uvedeny všechny složky

Polští výrobci podle norem nemusejí uvádět na obalu všechny složky, z nichž se zmrzlina skládá, což vede k tomu, že se o zdraví škodlivých chemikáliích ve výrobku spotřebitel nedozví, napsal server.  

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ani malé cukrárny nejsou vždy zárukou kvality

„Proto se nedočteme o použití propanu, butanu, etanolu, acetonu, aldehydu C-17 či řady dalších zdraví škodlivých chemikálií,“ varovala Ewelina Suská z poznaňské Hygienické správy (SANEPID). Na kvalitní - a tedy drahé a ručně vyráběné zmrzlině si podle ní mohou Poláci pochutnat jen v malých cukrárnách, a to jen zřídka.

Server Fakt neuvádí konkrétní výrobce zmrzlin a nepíše ani o tom, zda se zmrzliny, ve kterých byly nalezeny chemikálie, vyvážejí.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Nezaměstnanost podusí Evropskou unii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Nezaměstnanost podusí Evropskou unii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Nezaměstnanost podusí Evropskou unii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Pronájem, byt 1+kk, Mladá Boleslav
Pronájem, byt 1+kk, Mladá Boleslav

Štefánikova, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav III
15 000 Kč/měsíc