10. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zpoplatněné igelitové tašky splnily účel. Na mořském dně je jich téměř o třetinu méně

Igelitových tašek v moři je méně. Může za to zřejmě jejich zpoplatnění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igelitových tašek v moři je méně. Může za to zřejmě jejich zpoplatnění. | foto: Shutterstock

LONDÝN Množství igelitových tašek na dně moří mezi Evropou a Velkou Británií se zmenšilo po zavedení povinného poplatku. Studie publikovaná v odborném časopise Science of the Total Environment ukazuje, že počet tašek v mořích klesl o 30 procent. Poplatek za igelitky, který zavedla řada evropských států, tak podle studie funguje.

Vědci, kteří vypracovali studii, zkoumali míru znečištění od roku 2010. Zaměřili se na velkou oblast od Norska a Německa přes sever Francii až po západ Irska. Autoři studie zjistili, že se množství plastových tašek snížilo o 30 procent. 

„Pokud budeme společně všichni pracovat na zlepšení životního prostředí, můžeme udělat změny. Mnoho lidí situaci považuje za beznadějnou. Ale nesmíme se ještě vzdávat,” řekl pro The Guardian jeden z autorů studie Thomas Maes.

Spotřeba plastových tašek po zpoplatnění klesla

Odborníci zaznamenali, že lidé ve Velké Británii po zpoplatnění tašek razantně omezili jejich použití. V současnosti si zákazníci v obchodech berou až o 85 procent igelitek méně. Průměrná spotřeba tak klesla ze 140 na 25 kusů za rok.

Irsko a Dánsko zavedly placené igelitové tašky jako první dvě země už v roce 2003. Následovaly další evropské státy. Anglie byla posledním státem Spojeného království, který přestal dávat igelitky zdarma. Připojila se v roce 2015. V České republice přišla povinnost zpoplatnit všechny plastové tašky až v letošním roce.

pkPatrik Kozlík

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!