Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zpoplatněné igelitové tašky splnily účel. Na mořském dně je jich téměř o třetinu méně

Igelitových tašek v moři je méně. Může za to zřejmě jejich zpoplatnění. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igelitových tašek v moři je méně. Může za to zřejmě jejich zpoplatnění. | foto: Shutterstock

LONDÝN Množství igelitových tašek na dně moří mezi Evropou a Velkou Británií se zmenšilo po zavedení povinného poplatku. Studie publikovaná v odborném časopise Science of the Total Environment ukazuje, že počet tašek v mořích klesl o 30 procent. Poplatek za igelitky, který zavedla řada evropských států, tak podle studie funguje.

Vědci, kteří vypracovali studii, zkoumali míru znečištění od roku 2010. Zaměřili se na velkou oblast od Norska a Německa přes sever Francii až po západ Irska. Autoři studie zjistili, že se množství plastových tašek snížilo o 30 procent. 

„Pokud budeme společně všichni pracovat na zlepšení životního prostředí, můžeme udělat změny. Mnoho lidí situaci považuje za beznadějnou. Ale nesmíme se ještě vzdávat,” řekl pro The Guardian jeden z autorů studie Thomas Maes.

Spotřeba plastových tašek po zpoplatnění klesla

Odborníci zaznamenali, že lidé ve Velké Británii po zpoplatnění tašek razantně omezili jejich použití. V současnosti si zákazníci v obchodech berou až o 85 procent igelitek méně. Průměrná spotřeba tak klesla ze 140 na 25 kusů za rok.

Irsko a Dánsko zavedly placené igelitové tašky jako první dvě země už v roce 2003. Následovaly další evropské státy. Anglie byla posledním státem Spojeného království, který přestal dávat igelitky zdarma. Připojila se v roce 2015. V České republice přišla povinnost zpoplatnit všechny plastové tašky až v letošním roce.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.

Najdete na Lidovky.cz