5. října 2011 20:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zvláštní vztah: Samsung jako partner i největší sok Applu

iPad 2 vs. Galaxy Tab | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPad 2 vs. Galaxy Tab | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA  Jihokorejský technologický obr Samsung a americký gigant Apple spolu mají opravdu zvláštní vztah. Na jednu stranu mezi oběma společnostmi již půl roku zuří právní bitva u soudů v Koreji, Austrálii, USA či Německu, přičemž nejde jen o bezvýznamné rozepře.

Spekuluje se například, že žaloba Jihokorejců stojí za opožděným představením nejnovějšího iPhonu 5, které se očekávalo již v červnu. Apple zase dosáhl toho, že se konkurenční tablet Galaxy Tab nesmí prodávat v Německu, protože se příliš podobá iPadu.

ČTĚTE TAKÉ:

Přitom desítky dalších žalob ještě čekají na projednání a je velmi nepravděpodobné, že by se vzájemný vztah obou firem v budoucnu zlepšil.

Samsung dodává Applu součástky

Na druhou stranu spolu obě společnosti již čtyři roky úzce spolupracují a obě z toho také významně těží. Apple je pro Samsung nejvýznamnějším zákazníkem, na letošní rok spolu firmy uzavřely kontrakt za 7,8 miliardy dolarů. Jihokorejci například firmě dodávají 26 procent součástek, ze kterých je sestaven chytrý telefon iPhone.

Nový iPhone, model 4S. Novinku od firmy Apple představuje šéf Tim Cook.

Nový iPhone, model 4S. Novinku od firmy Apple představuje šéf Tim Cook.

Jde o naprosto zásadní stavební kameny, jako je paměť na ukládání aplikací a hudby nebo krátkodobá paměť iPhonu, která zajišťuje základní fungování telefonu. Apple zase využívá špičkovou technologii, kterou Samsung vyvinul, a také nízké ceny, kterých nejdůležitější dodavatel dosáhl díky rozsáhlým investicím.

Tato symbióza je však nejspíše nenávratně pryč. Samsung si hodlá ukousnout velký koláč z lukrativního trhu se smartphony nebo tablety, což přímo ohrožuje Apple.

Je konec vzájemné spolupráci?

Američané se proto už připravují na možné přerušení spolupráce. Podle serveru Digitimes už oslovili japonské firmy Toshiba a Elpida Memory a chtějí navýšit objednávky dílů, které odebírají i od Samsungu. Jihokorejci zas před třemi týdny rozjeli novou linku na výrobu čipů za deset miliard eur, od které si slibují ještě nižší výrobní náklady a větší tržní podíl.

IFA 2011 - Samsung Galaxy Tab 7.7

IFA 2011 - Samsung Galaxy Tab 7.7

Samsung má podle všeho ale větší plány než jen ovládnout mobilní trh, což je odvětví, které trpí velmi krátkými životními cykly výrobků a stále se snižujícími cenami. Dalším cílem mají podle strategie firmy být zelené technologie a zdravotnictví. Vyžadují obrovské, ale trvalejší investice.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!