Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firmy půjdou podle novely zákoníku snáze zlikvidovat

Ekonomika

  13:44
PRAHA - Vláda ve středu schválila novelu obchodního zákoníku, která dává firmám povinnost do obchodního rejstříku zapsat jako své sídlo místo, kde skutečně sídlí. Po jednání kabinetu to ve středu řekl premiér Petr Nečas (ODS). Od novelizace občanského zákoníku v roce 2009 firmám tato povinnost odpadla, což vyvolalo v některých případech problémy.

Rozveselený premiér Petr Nečas (ODS), v pozdají ministr zdravotniství Leoš Heger (TOP 09). foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Norma také stanovuje, že rodná čísla nebudou údajem zveřejňovaným v obchodním rejstříku.

Rodná čísla se budou nicméně dál zapisovat do neveřejné části obchodního rejstříku. "Povinnost zapisovat rodná čísla do neveřejné části obchodního rejstříku je odůvodněna především technickými parametry informačního systému obchodního rejstříku, protože rodná čísla jsou používána jako nejčastější identifikátor," uvedli autoři návrhu.

Likvidace společnosti by měla být jednodušší

Dalším cílem novely je usnadnění likvidace takzvaných prázdných společností. Změna má zjednodušit procesní postupy likvidátora při likvidaci. Návrh odstraňuje obecnou podmínku likvidace, kterou je předkládání návrhu na rozdělení likvidačního zůstatku nebo zprávy o naložení s majetkem ke schválení statutárnímu orgánu právnické osoby.

Pokud likvidátora ustanovuje soud z řad insolvenčních správců, není nutné, aby je schvaloval statutární orgán.

"Jedním z cílů novely obchodního zákoníku je, aby údaje v obchodním rejstříku věrněji odrážely skutečný stav věcí. Novela by tak mohla přispět k tomu, že rejstříku ubude dávno nefungujících společností, protože jejich likvidace bude o něco snazší," řekl Jan Procházka z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Premiér Petr Nečas u Ústavního soudu.

Rovněž by podle něj měla být omezena praxe, kdy firma v obchodním rejstříku uvádí jako své sídlo adresu, i když již pozbyla oprávnění užívat na ní prostory.

Závazné formuláře pro zápis do obchodního rejstříku nebudou přímo přílohou vyhlášky, ale ministerstvo spravedlnosti stanoví závaznou podobu formuláře na webu.

Autoři: ,