Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Firo-tour (a další) nad propastí, dostanou klienti zpět své peníze? Havlíček slíbil novou podporu cestovek

Ekonomika

  17:00aktualizováno  17:19
PRAHA - Krize cestovních kanceláří se prohlubuje. Jeden z největších hráčů Firo-tour, který nezískal pojištění na tento rok, připustil možný konec. V potížích není sám. Vláda proto podle zjištění serveru Lidovky.cz chystá program, který jim má pomoci právě se získáním pojištění proti úpadku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Na úvod dobrá zpráva: klienti Firo-touru by i v případě úpadku firmy neměli přijít o peníze za zaplacené zájezdy na letošní rok. Stejně tak ani lidé, kteří loni dostali takzvaný voucher, tedy finanční poukaz za neuskutečněný zájezd.

Zmíněná firma už není cestovní kanceláří, protože nezískala pojištění proti úpadku na tento rok. Bez něj podnikat nemůže, působí tedy nyní přechodně jako cestovní agentura. Nemá tak právo zmíněné vouchery „přeměňovat“ na zájezdy, jen přeprodává nabídku jiných kanceláří.

Češi příští rok plánují hromadnou migraci k moři, po zájezdech se jen zaprášilo. Vouchery hrají hlavní roli

„Zákazník o peníze nepřijde. Do dvou týdnů po ochranné době (do 31. srpna - pozn. red.) má cestovní kancelář vouchery proplatit. Když toho nebude schopná a vstoupí do insolvence, tak to půjde přes pojistku. To může trvat asi měsíc,“ vysvětlil cestu peněz zpět ke klientům Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Celkem jsou ve hře desítky milionů korun za neuskutečněné zájezdy.

Podle něj není případ Firo-touru – o jehož osudu se má rozhodnout do konce ledna – ojedinělý.

„Jsou tady další cestovní kanceláře, které mají problémy se získáním pojistky a mohou následovat Firo-tour. Nebudu jmenovat, pořád mají šanci pojistku získat,“ dodal Papež. Zároveň měla podle informací z trhu řada velkých cestovek potíže pojištění úpadku získat. A když se to povedlo, nechaly si pojišťovny za velké riziko náležitě zaplatit.

Pomůže vláda?

Vláda se chystá v této situaci pomoct právě se získáním klíčové pojistky.

„Máme na to speciální program zaměřený na pojištění, který představíme příští týden. Podpora je detailně projednaná se zástupci sektoru. Připravují ji ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekl serveru Lidovky.cz vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO).

Podstatou programu je pomoc ze strany státní Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), aby cestovní kanceláře nemusely ručit vlastními zdroji.

„Limit na tuto záruku je maximálně 40 procent pojistné částky. Tedy 60 procent kryje pojišťovna nezajištěně. Limit absolutní částky záruky je čtyři miliony korun,“ dodal Havlíček s tím, že i přes velké objemy státní pomoci se část firem zachránit nepodaří.

V tuto chvíli cestovní kanceláře můžou žádat o pomoc mimo jiné v programu Covid podpora cestovního ruchu, který jim zajišťuje pomoc v podobě necelých tří procent předpokládaného obratu v loňském roce.

Scénáře pro Firo-tour

V centru pozornosti je nyní už zmíněný Firo-tour, který už na Slovensku své podnikání uzavřel a v Česku se snaží získat investora, který by mu pomohl vybruslit z finanční tísně. Bez pojištění proti úpadku nyní působí jako cestovní agentura - ne kancelář - což skýtá určitá omezení.

„Vlastní zájezdy v tuto chvíli nesmíme prodávat. Zprostředkováváme prodej našim partnerským cestovním kancelářím,“ popsala mluvčí Firo-touru Lucie Frnochová. Brzy se ukáže, co bude s firmou dál.

„Je několik variant, které mohou nastat. Pokud Firo-tour nedostane pojištění a zůstane cestovní agenturou, tak stále platí, že musí vouchery proplatit do 31. srpna 2021. Pokud by do té doby došlo k vyhlášení úpadku, tak budou klienti uplatňovat vouchery u pojišťovny,“ uvedla.

„Poukaz není v tuto chvíli zájezdem, ale poukazem na zájezd, je to cenina. V tento moment se chová stejně jako peníze, které by nám klienti přinesli,“ dodala Frnochová.