Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Comeback dovolenkového mága Fischera: letenky z Pardubic na Krétu, ale ne zpět

Ekonomika

  9:12
PRAHA - Podnikatel Václav Fischer spustil tento týden prodej letenek své nové letecké společnosti Air Fischer. Po dvou dnech nabídku zase stáhl. Start měl řadu chyb. V nabídce byly jen letenky z Pardubic na Krétu a nikoliv zpět. K prodeji nebyly žádné obchodní podmínky a Fischer ještě nemá licenci pro leteckou přepravu cestujících. Česká obchodní inspekce už stihla web zařadit mezi takzvané rizikové eshopy.

Václav Fischer foto: Miroslav Rendl

“Z pohledu České obchodní inspekce stránky splňují všechny znaky rizikových webů,” říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. “ Spotřebiteli je nabízena letenka na rok 2019, aniž by v obchodních podmínkách či kdekoli jinde na webu bylo zřejmé, s kým spotřebitel vlastně uzavírá smlouvu, tedy kdo je provozovatelem, a vůči komu může spotřebitel nárokovat svá práva,” popisoval čtvrteční verzi fischerových stránek.

Letenka Air Fischer.

Obchodní podmínky byly zcela prázdné, nebylo tak jasné nic o podmínkách storna, přepravě zavazadel či řešení případných sporů. Zásady ochrany osobních údajů byly psány jen německy a anglicky.

Václav Fischer na žádné dotazy nereagoval. V pátek večer ale stránky zcela zrušil a přesměroval je na svůj blok, kde píše o tom, že na články o spuštění prodeje letenek bude reagovat. „Rozhodl jsem se proto v pondělí zajet do Prahy a požádat Státní zastupitelství, aby celou věc prošetřilo. Byl jsem v mé vlasti okraden o výsledky mé celoživotní práce,“ uvádí. V textu také vysvětluje, že spuštění prodeje letenek se stalo omylem. Autor tohoto textu si ale zkusil letenku bez návratu koupit až po té, co Fischera marně zkoušel kontaktovat. Šlo o ověření, zda nedojde k vyjasnění podmínek....

Start letecké společnosti Air Fischer působí rozpačitě i z řady dalších důvodů. O firmě se psalo pouze v Česku, i když odlety plánuje i z Rakouska i z Německa, kde dokonce má podle Fischerových vyjádření ambici částečně nahradit zbankrotovaný Air Berlin. Má také několik částečně si odporujících webů. Na jednom, který je prezentací české společnosti Air Fischer, se píše o spuštění prodeje letenek v listopadu 2018. Na druhém, který je Fischerovým osobním webem, se nyní po několika odsunech píše o startu 12. prosince 2018. Vedle letů z Pardubic, má chce s letní sezonou odstartovat i z dalších českých, slovenských, německých a rakouských měst směrem do středomořských letovisek. Začít má se dvěma stroji Boeing a v roce 2020 svou flotilu rozšíří na čtyři až pět letadel.

Firma také zatím nemá žádnou licenci potřebnou pro provozování letecké dopravy. Její získání přitom není jednoduché. Například Easyjet se snažil získat licenci v evropské zemi kvůli brexitu, ale i pro něj jako velkého dopravce se silným zázemím to nebyla jednoduchá záležitost . Server Zdopravy.cz upozorňuje na Fischerovu snahu získat povolení na Slovensku, české úřady Fischer podle webu ani nekontaktoval.

Majetkový úřad vyhrál spor o zhruba 2,45 miliardy korun. Šlo o firmu spoluvlastněnou Fischerem

Václav Fischer emigroval na konci sedmdesátých let do Západního Německa a založil tam cestovní kancelář Fischer Reisen. V devadesátých letech vstoupil i na český dovolenkový trh. Patřil mezi nejpopulárnější české podnikatele, v roce 1999 se stal senátorem.

Po roce 2002 se ale dostal do finančních problémů a jeho cestovní kancelář převzala skupina KKCG Karla Komárka. Fischer se dlouhodobě snaží na českém státu vymoci miliardové odškodnění za údajné ujmy. Na českém trhu pak dál působil jako tvář cestovní kanceláře Tomi Tour. Ta zkrachovala v roce 2009. V roce 2016 se o něm psalo, když dostal na starosti prodej letadel z kunovického Aircraft Industries v západní Evropě. Letos na sebe znovu upozornil s avizovaným startem Air Fischer.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!