Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie následuje Němce. Zavřeme některé atomové elektrárny, řekl Hollande

Ekonomika

  14:25
PAŘÍŽ - Francie zavře některé jaderné elektrárny, prohlásil v pondělí prezident François Hollande. Má se tak stát v rámci obratu země k zelenějším zdrojům energií. Uzavření některých elektráren má navrhnout po roce 2018 francouzská energetická společnost EDF, prezident na konferenci zaměřené na změny v tamní energetice.

Nejstarší jaderná elektrárna ve Francii Fessenheim. foto: WikipediaReprofoto

Nejstarší francouzská jaderná elektrárna ve Fessenheimu na východě země bude první, kde provoz v příštích letech skončí, prohlásil Hollande.

Němečtí Zelení žádají odstavení atomových elektráren ve všech okolních zemích

Německé ministerstvo životního prostředí už v březnu vyzvalo Francii, aby ji co nejdříve uzavřela. Německý deník Süddeutsche Zeitung tehdy napsal, že nehoda v elektrárně před dvěma lety byla vážnější, než se uvádělo. Právě Německo už před časem oznámilo odklod od energie z jádra.

„Zavírání elektráren není rozhodnutí, které se připravuje narychlo,“ prohlásil Hollande podle agentury AFP. Taková akce se musí uskutečnit „podle přesného harmonogramu, s ohledem na zaměstnance, regiony a naše závazky v otázce klimatu“.

Podle zákona o obratu ve francouzské energetice by se podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie měl do roku 2025 snížit na 50 procent. Podíl energií z obnovitelných zdrojů by měl být naopak vyšší.

Autor: