Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Francie chce znárodnit EDF. Akcie energetické společnosti prudce rostou

Jaderná elektrárna Cattenom, kterou vlastní společnosti EDF. (14. února 2022) foto: Reuters

Francie má v plánu plně znárodnit energetickou společnost EDF, uvedla ve středu premiérka Élisabeth Borneová. Po oznámení stouply akcie zadluženého koncernu prudce nahoru. Macron krok avizoval už na začátku roku.
  17:22aktualizováno  18:59

„Dnes vám potvrzuji, že stát má v plánu kontrolovat sto procent kapitálu EDF,“ sdělila Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu při představení vládních priorit menšinové vlády.

Francie vlastní už 84 procent akcií EDF, která se v současnosti potýká s několika problémy. Koncern EDF nabral zpoždění a překročil rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a ve Velké Británii. Potýká se také s problémy s korozí některých stárnoucích reaktorů.

Polovina jaderných reaktorů EDF je ve Francii v současné době mimo provoz. EDF poškodila také vládní nařízení, která ji nutí prodávat energii konkurentům se slevou, zatímco ceny dosáhly rekordních hodnot. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

Společnost odhaduje ztráty ve výrobě na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč). Zlevněný prodej elektřiny bude stát 10.2 miliardy eur. Dluh EDF se podle odhadů letos zvýší o 40 procent na více než 60 miliard eur.

Možnost úplného znárodnění EDF avizoval už prezident Emmanuel Macron na začátku letošního roku. Společnost má být hlavním pilířem masivních investic do nových jaderných reaktorů.

Borneová neupřesnila, způsob znárodnění. Zda by bylo provedeno prostřednictvím zvláštní legislativy nebo odkoupením společnosti od menšinových akcionářů. Neuvedla ani časový rámec, ve kterém by mělo znárodnění proběhnout.

Akcie skupiny před oznámením Borneové klesaly o pět procent, po její řeči v parlamentu prudce vzrostly.

„Potvrzuje se, že privatizovat klíčovou energetickou infrastrukturu ODS v rámci kupónové privatizace byla v minulosti chyba. V dobách krize nemá stát žádný manévrovací prostor pro snížení cen. U nás to nastalo nejen u ČEZ, ale i u plynovodu, rafinérií a částečně u uhlí. Stát de facto nevlastní nic. V případě ČEZ by stát měl nyní udělat maximum pro získání stoprocentní kontroly nad ČEZ,“ reagoval na úmysly francouzské vlády bývalý premiér Andrej Babiš.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat