Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Google Chrome pomalu poráží Internet Explorer

Média

  22:00
SEATTLE - Internetový prohlížeč Chrome od amerického gigantu Google za poslední rok zvýšil sedmkrát podíl na světovém trhu. V červnu měl Chrome podíl na trhu 20,7 procenta, zatímco před rokem byl na 2,8 procenta trhu. Postupně tak připravuje o pozici dlouholetého lídra v prohlížení Internet Explorer od Microsoftu, vyplývá z internetových statistik společnosti StatCounter z tohoto týdne.

Google. Logo společnosti u centrály firmy v Silicon Valley. foto: Mario AnzuoniReuters

Zatímco se Chrome dostal nad 20 procent, Internet Explorer podle StatCounteru klesl pod 50procentní hranici. Různé verze tohoto softwaru od firmy Microsoft měly v červnu dohromady tržní podíl 44 procent, zatímco před rokem měly 59 procent celkem.

O novinkách v Google čtěte také:

Google se snaží převést svou dominantní pozici v internetovén vyhledávání také na trh s operačními systémy a do softwaru mobilních přístrojů.

Dolů šel s podílem i Firefox od společnosti Mozilla, ale jen mírně. Podle podkladů StatCounteru klesl na 28 z loňských 30 procent. Údaje od jiných zdrojů internetových statistik se ale liší.

Nárůst Googlu přichází v době, kdy se podnik zaměřil na aktivity počítačů kolem prohlížeče a takzvaný cloud computing. V květnu Google spustil prodej svého dlouho očekávaného laptopu Chromebook, který pracuje převážně na softwaru, ke kterému má přístup přes internet, místo toho, aby měl software instalovaný v sobě. Pro softwarové lídry Microsoft a Apple je to velká výzva.

Microsoft před dekádou kontroloval až 95 procent trhu se softwarem pro osobní počítače, když před tím vytlačil z trhu průkopnický prohlížeč Netscape. Od té doby ale podíl Microsoftu klesá, protože regulátoři v USA a Evropě obvinili firmu ze zneužití monopolní pozice a přinutili ji dát prostor dalším hráčům.

StatCounter sídlí v irském Dublinu. Jeho statistiky se opírají o vzorek více než 15 miliard vstupů na stránky za měsíc na více než třech milionech internetových adres.

Podle Net Applications, dalšího zdroje internetových statistik, si Google ale nepolepšil o tolik. Podle červnových dat Net Applications měl Microsoft 53,7 procenta, Firefox 21,7 procenta a Chrome 13,1 procenta. Safari od Apple měl 7,5 procenta trhu a norská Opera Software 1,7 procenta, napsala agentura Reuters.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...