Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Google dostal pokutu 2,4 miliardy eur. Vyhledával vlastní produkty

Ekonomika

  12:25
BRUSEL - Americký internetový gigant Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu 2,42 miliardy eur – což je v přepočtu zhruba 63,6 miliardy korun – za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.

Sídlo Googlu v americkém Mountain View. foto: Shutterstock

Google nesouhlasí se závěry vyšetřování, rozhodnutí o pokutě přezkoumá a zváží odvolání.

Firma má teď 90 dní na změnu své praxe, jinak může čelit dalším penále až do pěti procent denního obranu své mateřské firmy Alphabet. Evropská komise případ vyšetřovala sedm let a toto je pouze jedno z několika řízení, které vůči Google vede.

Podle názoru komise firma zneužila svého dominantního postavení na trhu a nedovoleně zvýhodňovala vlastní službu pro porovnávání obchodních nabídek.

Její výsledky firma umísťovala na výrazná místa ve výsledcích svého vyhledávače, snižovala konkurenční služby, a tím poškozovala soutěž.

10 NEJVĚTŠÍCH POKUT OD EVROPSKÉ KOMISE

Jde o postihy udělené za porušování pravidel hospodářské soutěže (řazeno podle výše pokuty po případném snížení soudem)

 • 2,93 miliardy eur - červenec 2016 - společnosti MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco a DAF za kartelovou dohodu velkých výrobců nákladních automobilů. Pokuta se netýkala MAN, který věc oznámil.
 • 2,42 miliardy eur - červen 2017 - americký internetový gigant Google za zneužití dominantního postavení na trhu. Ve svém vyhledávači podle komise zvýhodňoval jiný vlastní produkt, a to službu pro porovnávání obchodních nabídek.
 • 1,41 miliardy eur - prosinec 2012 - sedmi mezinárodním skupinám firem, včetně Philips a LG Electronics, kvůli kartelu v oblasti katodových zářivek mezi lety 1996 a 2006.
 • 1,31 miliardy eur - prosinec 2013 (původně 1,71 miliardy eur) - britské Royal Bank of Scotland (RBS), americkým Citigroup a JPMorgan, německé Deutsche Bank, francouzské Société Générale a makléřské firmě RP Martin za manipulace s londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR.
 • 1,18 miliardy eur - listopad 2008 - výrobcům autoskel (firmy Pilkington, Soliver, Asahi a Saint-Gobain) za kartel v letech 1998 až 2003, kdy se mimo jiné domlouvaly na cenách.
 • 1,06 miliardy eur - květen 2009 - americkému výrobci počítačových čipů Intel za to, že poskytoval výrobcům počítačů slevy za to, že omezovali používání čipů konkurenčního výrobce Advanced Micro Devices; pokuta potvrzena v roce 2014.
 • 953,3 milionu eur - březen 2014 - pěti společnostem z EU a Japonska za účast na kartelu na trhu s automobilovými ložisky v letech 2004 až 2011.
 • 860 milionů eur - únor 2008 (původně 899 milionů eur) - americká softwarová společnost Microsoft za zneužívání dominantního postavení na trhu (firma podle EK dostatečně nezpřístupnila informace o svých produktech rivalům, respektive jim za přístup k těmto technickým informacím účtovala neodůvodněně vysoké licenční poplatky.
 • 832,4 milionu eur (původně 992 milionů) - únor 2007 - pěti firmám (ThyssenKrupp, Otis, Kone, Schindler a Mitsubishi Electric) za kartel při výrobě výtahů v letech 1995 až 2004.
 • 790,5 milionu eur - listopad 2001 - osmi evropským a japonským výrobcům vitamínů za kartelové dohody v období září 1989 až únor 1999.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat