Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Google spouští novou funkci pro Android. Telefony by mohly přes SMS varovat před zemětřesením

Ekonomika

  7:31
Oakland (USA) - Americká společnost Google spouští novou funkci pro přístroje s operačním systémem Android. Ty by měly být schopny detekovat zemětřesení a poskytnout uživatelům včasné varování před jeho příchodem. Jako první budou mít výstražnou funkci k dispozici uživatelé v Kalifornii.

Maskot Androidu před logem společnosti Google. foto: Reuters

Japonsko, Mexiko a Kalifornie už používají pozemní senzory, aby mohly zaslat varování a snížit počet zranění a škody na majetku tím, že se lidem podaří dostat od epicentra zemětřesení a ochránit se ještě před začátkem otřesů.

Pokud se nynější test Googlu ohledně detekce a výstrahy ukáže efektivní, mohlo by se varování dostat k většímu počtu lidí, poprvé i včetně obyvatel Indonésie a dalších rozvojových zemí, které mají málo tradičních senzorů.

Odborníci na seismologii uvádějí, že přeměna chytrých telefonů na miniseismografy by znamenala velký pokrok, a to i v případě nevyhnutelných chybných záznamů a předpokladu, že bezpečnost civilistů bude záviset na algoritmech soukromé společnosti.

Operační systém Android má více než 2,5 miliardy přístrojů, včetně některých tabletů. Bylo by tak možné dostat varování před zemětřesením kdekoliv, kde by byl chytrý telefon.

Google začal před více než čtyřmi lety testovat, zda akcelerometry v telefonech mohou detekovat dopravní nehodu, zemětřesení a tornádo, řekl hlavní softwarový inženýr Marc Stogaitis. Akcelerometry jsou senzory, které měří směr a sílu pohybu a používají se hlavně k určení toho, zda uživatel drží telefon na šířku nebo na výšku. Firma studovala historické záznamy akcelerometru při zemětřeseních a zjistila, že mohou uživatele upozornit až minutu předem.

Pokud přístroje zaznamenají zemětřesení, pak informaci o své lokalizaci na úrovni města pošlou Googlu, který může za pomoci triangulace zjistit epicentrum a odhadnout sílu pouze s několika stovkami zpráv, dodal Stogaitis. Systém nebude fungovat v regionech, jako je například Čína, kde úřady blokují software Play Services od Googlu.

Lidé, kteří budou v místě silných otřesů, uslyší hlasitý zvuk a uvidí přes celý displej upozornění, aby se ukryli, dodal Stogaitis. Ti, kteří budou dál od epicentra otřesů, dostanou jen slabší upozornění. Varování se spustí při zemětřesení o síle nejméně 4,5 stupně a nebude nutné stahovat si žádnou aplikaci.

Telefony se systémem Android jsou nyní schopny rozlišit zemětřesení od vibrací způsobených hřměním či pádem přístroje pouze za předpokladu, že se přístroj nabíjí, nehýbe se s ním a má od uživatele povolení sdílet data s Googlem.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat