Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Google vytváří fond na podporu mediálních skupin v Evropě

Média

  6:00
NEW YORK - Americká internetová společnost Google slíbila, že v příštích třech letech poskytne 150 milionů eur (4,1 miliardy Kč) evropským vydavatelům periodik a mladým firmám zaměřeným na žurnalistiku. Prostředky mají podpořit jejich komerční úsilí v oblasti on-line žurnalistiky, napsal britský zpravodajský server BBC.
Google – ilustrační foto.

Google – ilustrační foto. foto: Reuters

Takzvanou Novou digitální iniciativu (DNI, Digital New Initiative) podle webu Business Insider podporují francouzský list Les Échos, britské The Financial Times, The Guardian, španělský El País, německé listy Die Zeit a Frankfurter Allgemeine Zeitung, nizozemská mediální skupina NRC Media a italský deník La Stampa.

Americké akcie stouply, trhu vládne Google, Microsoft a Amazon

Některá média, která vůči Googlu vystupovala kriticky, podle BBC chybí. Na seznamu „zakládajících partnerů“ nejsou například listy ze skupiny Axel Springer se sídlem v Berlíně nebo periodika ze skupiny News Corporation mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Podle Googlu, který se rovněž chystá investovat do školení pro novináře nebo do výzkumu v oblasti digitálních médií, se ale mohou připojit.

Porušuje Google práva?

Podle webu listu The Guardian se na novou iniciativu bude zřejmě pohlížet jako na snahu americké firmy vylepšit si reputaci po nedávných závěrech Evropské komise.

Evropská exekutiva nedávno došla k předběžnému závěru, že Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu v oblasti internetového vyhledávání. Komise zároveň v polovině dubna oznámila nové vyšetřování Google, které se týká operačního systému Android pro mobilní telefony. Google obvinění odmítá.

O Twittter se prý zajímá internetový gigant Google

Očekává se zároveň, že komise se pokusí zpřísnit pravidla pro využívání osobních dat firmami v širším technologickém sektoru. Všechna tato potenciálně sporná témata budou evropská média pravděpodobně velmi pozorně sledovat, podotkl BBC.

Americká společnost již dříve souhlasila s tím, že vytvoří podobný fond na podporu mediálních organizací ve Francii. Stalo se tak v rámci řešení sporu, který se týkal práva na zveřejňování titulků a textů převzatých z internetových stránek těchto médií službou pro vyhledávání zpráv Google News. Analytici tehdy uvedli, že tato dohoda otevřela dveře dalším podobným úmluvám v jiných zemích, kde se noviny také domáhají finanční náhrady za použití svého mediálního obsahu.

Autoři: ,