Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Guardian se podělí s New York Times o Snowdenovy dokumenty

Ekonomika

  7:00
LONDÝN - Britský deník Guardian se dohodl s americkým listem New York Times, že mu zpřístupní některé utajované dokumenty, které získal od bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Oznámily to oba deníky.

Edward Snowden. foto: Reuters

Guardian na svém webu uvedl, že s americkým listem "uzavřel partnerství" poté, co mu britská vláda pohrozila právními kroky, pokud nevydá nebo nezničí dokumenty týkající se britské zpravodajské služby GCHQ.

  • GCHQ je obdobou americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), na jejíž globální špionážní program zacílený na sledování obrovského množství elektronické pošty a telefonních hovorů rovněž upozornily dokumenty vynesené Snowdenem. Ten poté nalezl útočiště v Rusku, kde mu úřady přiznaly dočasný azyl.

"V atmosféře intenzivního nátlaku ze strany britské vlády se Guardian rozhodl přizvat amerického partnera k práci na dokumentech o GCHQ poskytnutých Edwardem Snowdenem. S New York Times a dalšími spolupracujeme, abychom mohli pokračovat v psaní těchto článků," uvedl britský list.

te důkazy, hrozí deníku vláda

ZničŠéfredaktorka New York Times Jill Abramsonová spolupráci potvrdila. "Obvykle se nevyjadřujeme ke svému zpravodajství před publikováním, ale v tomto případě udělám výjimku, protože už se to dostalo na veřejnost. New York Times budou informovat o materiálu od Guardianu i o jiných záležitostech souvisejících s Edwardem Snowdenem," uvedla Abramsonová.

Nejmenovaný zdroj obeznámený se záležitostí tvrdí, že partnerství bylo uzavřeno už před několika týdny. Podle informací serveru Buzzfeed by společné články obou deníků mohly vyjít v září.

Šéfredaktor Guardianu Alan Rusbridger v úterý ve svém komentáři oznámil, že ho kontaktovali vysocí vládní úředníci a pod pohrůžkou soudního stíhání ho donutili zničit citlivé údaje. Likvidaci příslušných datových disků pak údajně přihlíželi i lidé od tajných služeb. Rusbridger to oznámil poté, co britské úřady vyslýchaly Brazilce Davida Mirandu, partnera amerického novináře Glenna Greenwalda, píšícího pro Guardian, a zabavily mu dokumenty.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK s §6 (30-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč