Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

‚Stát se chová paranoidně.‘ Hazard chystá kvůli fixní dani ústavní stížnost

Hazard (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazard (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

Praha Stát vymáhá na dani z hazardu od provozovatelů automatů v kamenných provozovnách stamiliony korun, přestože sám v rámci protivirových opatření v hernách a kasinech zakázal provoz. Institut pro regulaci hazardních her (IPRH), který sdružuje většinu legálních provozovatelů hazardu v Česku, to označuje za protiprávní a chystá stížnost k Ústavnímu soudu.

Firmy z oboru hazardních her musí podle platného zákona platit daň z částky, která zbude z utržených peněz po odečtení výher. Herny a kasina přišly nuceným uzavřením o příjmy, a tedy z této části „kamenného“ provozu daň neplatí. Zákon nad rámec toho ale také stanovuje, že za každý jimi v kamenné herně provozovaný přístroj (automat) musí čtvrtletně do státního rozpočtu odvést nejmíň 9200 korun.

Ministerstvo financí, přesněji podřízená Finanční správa tento fixní paušál (daňové minimum) vymáhá, i když je všech zhruba 35 tisíc automatů v kamenných hernách po Česku mimo provoz. Nejde o malou sumu, za letošní první čtvrtletí v součtu o zhruba 300 milionů korun.

Podle ředitele IPRH Jana Řeholy jde jednoznačně o zakázaný takzvaný rdousící účinek daně, jenž vede k likvidaci podnikatelů. A nárůstu nelegálního hazardu. „Stát se chová paranoidně, když zasaženému odvětví pomáhá formou covidových dotací, aby mnohem větší částku následně zase formou protiústavně konstruované daně příjemcům dotace sebral,“ reaguje Řehola.

Ministerstvo však o prominutí jakékoliv části daně z hazardních her neuvažuje. K tomu lze podle jeho mluvčí Anny Vasko přistoupit pouze z důvodu nesrovnalostí při uplatňovaní daňových zákonů či z důvodu mimořádné, zejména živelní události. „Touto mimořádnou událostí je i pandemie covidu-19, kdy bylo přistoupeno k prominutí u DPH za dodání respirátorů, filtračních polomasek či testovacích sad a u daně z příjmů ze závislé činnosti obdržených v souvislosti s nařízenou pracovní povinností např. studentům lékařských fakult,“ řekla pro Lidovky.cz Vasko.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!