Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Home office v zahraničí? Potíž je s daněmi i cizím právem, zaměstnanci přesto odjíždí za teplem

Práce na home office v teplých krajinách v době covidu láká foto: pixabay

Doporučujeme
PRAHA - Výhled na moře, horké slunce a internetové připojení v ceně. Takhle by si představoval home office, který se stal za dob koronavirové pandemie novým pracovním standardem, zřejmě každý. Mnohé firmy však práci ze zahraničí nedovolují. Riziková je z právního i daňového hlediska.
  5:00

Klid a život mimo město vyhledává stále více Pražanů. Vítězí ti, kdo mají chatu či chalupu na venkově – i odtamtud mohou zaměstnanci za kvalitního připojení k internetu pracovat. Pro mnohé však takzvaná „práce na dálku“ nabrala pravého slova smyslu.

Home office s výhledem na Indický oceán si se svým zaměstnavatelem vyjednal i Jakub, pracovník oddělení IT nejmenované firmy. Po krátkých peripetiích mu zaměstnavatel cestu na indonéské Bali umožnil.

A zatímco si v přímořské vilce svých přátel uzpůsobil plnohodnotný home office, odkud bez problému pracuje už několik týdnů, jiné firmy zaměstnancům práci ze zahraničí zcela zapověděly.

„Na jaře během přesunu na home office jsme já i mí kolegové podepisovali dodatek o tom, že budeme vykonávat práci výhradně z České republiky,“ uvedl zaměstnanec nadnárodní korporace, který si přál zachovat anonymitu. A obdobnou zkušenost serveru Lidovky.cz potvrdili i zaměstnanci dalších firem.

„V zákoníku práce je ohledně home office spousta nejasností. Zatím zůstává na zaměstnavateli, jak k tomu přistoupí,“ řekla serveru Lidovky.cz ředitelka Asociace malých a středních podniků (AMSP ČR) Eva Svobodová. „Zaměstnavatel by měl vždy zaměstnanci vymezit, kde bude pracovat,“ doplnil manažer pro legislativu z AMSP ČR Petr Maule.

Potíž je s daněmi i právem

Především při dlouhodobější práci totiž vyvstávají určitá rizika. Zaměstnavateli hrozí vznik stálé provozovny v zahraničí, a tedy i povinnost odvodu daní, ale také možnost aplikace cizího pracovního práva podle místa výkonu. Zaměstnancům pak může způsobit potíže vznik daňového rezidentství v zahraničí a s ním spojená administrativa.

Pro zaměstnavatele je ale navíc při zahraničním home office náročnější zkontrolovat pracoviště zaměstnance a řešit případné pracovní úrazy. „Je tam problematika, co se týče BOZP a požární ochrany, to ale platí i pro práci z domova v Česku,“ říká Maule.

„Máme avízo od ministerstva práce a sociálních věcí, že se v příštím roce bude zákoník práce otevírat, takže se bude pravděpodobně řešit i téma home office. Je tam spousta věcí, které bude potřeba dořešit,“ říká Svobodová.

Výhled na moře za půl milionu

Zatím ale během podzimní vlny pandemie za klidem či teplem odjelo za hranice mnoho tuzemských zaměstnanců – často aniž by o tom svého zaměstnavatele informovali.

Kromě sousedních zemí jsou oblíbené například Kanárské ostrovy či Azory. Na tento trend se ale připravily například i luxusní resorty na Maledivách, které po vynucené odmlce na podzim znovu otevřely.

Za půl milionu korun si zde zájemci mohou koupit speciální týdenní pobyt. V ceně je pracovní stůl s výhledem na moře, osobní asistent, ale také například osobní trenér či výlet na jachtě. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!