Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky přijdou o stamiliardy dolarů. Takový propad jsme ještě nezažili, scénáře jsou katastrofické, říká IATA

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: CC0 1.0: Rakoon; Wikimedia

ŽENEVA Aerolinky letos kvůli koronaviru patrně přijdou o více než polovinu příjmů - celkem by na tržbách měly ztratit 314 miliard dolarů (7,7 bilionu korun). Svůj nový odhad ztrát leteckých společností v úterý zveřejnila mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) a zvýšila jej oproti předchozímu údaji z 24. března o 25 procent.

Ještě v březnu IATA počítala, že masivní omezení leteckého provozu potrvá tři měsíce, a odhadovalo, že aerolinky tak přijdou o 252 miliard dolarů, což představuje meziroční ztrátu ve výši 44 procent. Nyní už kvůli hospodářskému útlumu a přetrvávajícím omezením očekává, že příjmy z přepravy pasažérů ve srovnání s loňským rokem klesnou o 55 procent.

„Takový propad jsme v letectví ještě nezažili. Ty scénáře jsou katastrofické,“ okomentoval vyhlídky ředitel IATA Alexandre de Juniac. 

Pandemie téměř zastavila leteckou dopravu, mnozí dopravci museli ponechat svá letadla na zemi a netuší, jak dlouho tento stav potrvá. IATA naléhá na vlády, aby aerolinkám rychle poskytly likviditu, a pomohly jim přežít krizi. „Letecký průmysl brzy vyčerpá veškerou hotovost, na jakékoli podpoře závisí jejich život,“ říká Juniac. 

Sdružení, jehož členem je podle jeho internetových stránek 290 leteckých společností včetně Českých aerolinií, varovalo, že mnoho z nich během několika týdnů zmizí, pokud nedostanou pomoc. V ohrožení je na 25 milionů pracovních míst v letectví a v přidružených oborech.

Česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý Hospodářským novinám řekla, že stát by měl ČSA koupit. O vstupu do leteckých společností uvažují i jiné státy.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!