Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Aerolinky přijdou o stamiliardy dolarů. Takový propad jsme ještě nezažili, scénáře jsou katastrofické, říká IATA

ilustrační snímek foto: CC0 1.0: Rakoon; Wikimedia

ŽENEVA - Aerolinky letos kvůli koronaviru patrně přijdou o více než polovinu příjmů - celkem by na tržbách měly ztratit 314 miliard dolarů (7,7 bilionu korun). Svůj nový odhad ztrát leteckých společností v úterý zveřejnila mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) a zvýšila jej oproti předchozímu údaji z 24. března o 25 procent.
  11:00

Ještě v březnu IATA počítala, že masivní omezení leteckého provozu potrvá tři měsíce, a odhadovalo, že aerolinky tak přijdou o 252 miliard dolarů, což představuje meziroční ztrátu ve výši 44 procent. Nyní už kvůli hospodářskému útlumu a přetrvávajícím omezením očekává, že příjmy z přepravy pasažérů ve srovnání s loňským rokem klesnou o 55 procent.

„Takový propad jsme v letectví ještě nezažili. Ty scénáře jsou katastrofické,“ okomentoval vyhlídky ředitel IATA Alexandre de Juniac. 

Pandemie téměř zastavila leteckou dopravu, mnozí dopravci museli ponechat svá letadla na zemi a netuší, jak dlouho tento stav potrvá. IATA naléhá na vlády, aby aerolinkám rychle poskytly likviditu, a pomohly jim přežít krizi. „Letecký průmysl brzy vyčerpá veškerou hotovost, na jakékoli podpoře závisí jejich život,“ říká Juniac. 

Sdružení, jehož členem je podle jeho internetových stránek 290 leteckých společností včetně Českých aerolinií, varovalo, že mnoho z nich během několika týdnů zmizí, pokud nedostanou pomoc. V ohrožení je na 25 milionů pracovních míst v letectví a v přidružených oborech.

Česká ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý Hospodářským novinám řekla, že stát by měl ČSA koupit. O vstupu do leteckých společností uvažují i jiné státy.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat