Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Ideální nástup? Za 21 tisíc korun, shodují se studenti

Pracovní pohovor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pracovní pohovor (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští studenti si představují ideální nástupní mzdu okolo 21 tisíc korun. Stejné peníze – 850 eur – očekávají od svého zaměstnavatele i Slováci. Potvrzuje to průzkum poradenské společnosti Deloitte mezi 3618 studenty ve střední Evropě a Pobaltí.

"Reálně však absolventi očekávají, že dostanou o deset procent méně v České republice a o 15 procent méně na Slovensku. Skutečný plat, který jsou zaměstnavatelé připraveni nabídnout, je někde mezi těmito dvěma úrovněmi," tvrdí Václava Jersáková, ředitelka lidských zdrojů ve společnosti Deloitte.

Jak vypadá realita

Čeští studenti se tak cení daleko více než například jejich polští vrstevníci, podle kterých je ideální mzda o více jak dva tisíce korun menší. Britští absolventi jsou pak ochotni při nástupu do prvního zaměstnání pracovat až tři měsíce zadarmo. Ukázal to britský průzkum mezi tisícovkou absolventů a 350 personalisty, kteří se soustředí na nábor vysokoškoláků.

Očekávané nástupní platy absolventůPraxe je pro vyvolené
České studenty také trápí, že pro jejich kariéru klíčovou praxi v oboru a firmách, kde by se chtěli později uplatňovat, získají jen ti nejlepší z nich. O tom je přesvědčený každý druhý student. Češi tak podle průzkumu Deloitte oproti ostatním zemím nejvíce využívají sezonních prací.

Personalisté ale tvrdí, že praxi nedostanou jen ti nejlepší, ale ti, co se aktivně snaží. Studenti jsou podle nich málo průbojní a při hledání brigád pasivní.

"Studenti si často neuvědomují, že na ně nikdo venku nečeká s otevřenou náručí. A že budou zajímaví jen a pouze, pokud se v jejich životopisech objeví jakákoli praxe. Ideálně z oboru," tvrdí Filip Černý, personální ředitel společnosti Autocont.

"Zájemců o brigády je mnohem více než volných míst. Proto by se měli studenti chovat jako obchodníci – nenechat se odbýt, opakovaně do firmy volat a zajímat se, jestli personalista obdržel životopis a jaké jsou možnosti," tvrdí Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální společnosti Manpower. Podle něj by se studenti neměli v první řadě zajímat o finance, ale o získané zkušenosti.

Květen časem brigád
Přitom ideální čas začít se zajímat o letní praxi či brigádu je právě v květnu. Právě teď se ve většině firem začíná řešit letní provoz. "Lukrativní nabídky brigád jsou zadávány na pracovní portály již koncem března a v dubnu. Nejširší nabídka je pak asi v květnu," tvrdí Lenka Volková, manažerka pracovního portálu JobDNES.cz. Nechávat si výběr letní práce na poslední chvíli se podle ní rozhodně nevyplatí.

V polovině května portál JobDNES zaznamenal nárůst nabídek pro studenty o 15 procent oproti dubnu a o 20 procent oproti březnu a únoru.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...