Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V dubnu inflace zpomalila na 12,7 procenta. Cenový růst mírní potraviny

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil vývoj spotřebitelských cen v dubnu. Meziročně vzrostly minulý měsíc o 12,7 procenta, což bylo o 2,3 procentního bodu méně než v březnu. Zpomalení růstu bylo ovlivněno zejména cenami potravin a nealkoholických nápojů a bydlení. V potravinách zmírnila svůj cenový růst většina položek spotřebního koše.
  9:19

„Dubnový vývoj spotřebitelských cen byl výrazně ovlivněn cenami potravin. Ty v meziročním porovnání zmírnily růst na zhruba sedmnáct procent a proti březnu dokonce klesly. Byl to jejich první meziměsíční pokles od října 2021,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Ceny mouky byly v dubnu meziročně vyšší o 6,3 procenta, přitom ještě v březnu to bylo o 32,6 procenta, masa o 12,7 procenta, v březnu to bylo o deset procent víc. Zpomalilo také zdražování cukru, který meziročně stoupl o 60,9 procenta, zatímco minulý měsíc o 97,6 procenta meziročně.

Zdražování zpomalilo také u některých výdajů za bydlení. Meziroční růst ceny elektřiny zmírnil na 24,8 procenta z březnových 29,6 procenta, zemního plynu na 53,1 procenta z březnových šedesáti a tepla a teplé vody na 40,9 procenta z předchozích 44,6 procenta.

Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,2 procenta. Z potravin byly nižší zejména ceny zeleniny, a to o pět procent, vajec o 12,9 procenta nebo polotučného trvanlivého mléka o 12,3 procenta.

„Potraviny meziměsíčně poklesly o 1,6 procenta, což je první pokles od října roku 2021. To vzhledem k vysoké váze této položky ve spotřebním koši znamenalo pokles meziměsíční inflace o 0,25 procentního bodu,“ komentoval výsledky statistiků Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Zároveň ale upozornil, že ceny potravin jsou často rozkolísané, a proto je jeden meziměsíční pokles je potřeba brát s rezervou.

K jednociferné hodnotě už v půlce roku

Pokračování ve zvolňování meziroční inflace analytici předpokládali. Jejich odhady ale byly o něco méně optimistické a pohybovaly se kolem 13,1 až 13,4 procenta.

V nadcházejících měsících odborníci očekávají další zpomalování tempa růstu cen. V polovině roku se podle nich dostane inflace na jednocifernou úroveň.

„Pravděpodobnost, že meziroční inflace zamíří pod deset procent již v červnu, se po dubnových číslech výrazně zvýšila,“ uvedl Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta s tím, že proinflačně by mohla působit situace na pracovním trhu, kde navzdory uplynulé mělké recesi nedošlo k citelnějšímu nárůstu nezaměstnanosti.

Vzhledem k tomu, že meziroční inflace byla nižší, než očekával trh i Česká národní banka (ČNB), je možné, že ČNB sazby nezvýší i přes to, že se o aspoň symbolickém navýšení úrokových sazeb centrálními bankéři hovořilo už před posledním zasedáním bankovní rady.

„Osobně zastávám názor, že ČNB již sazby nezvýší, a že kombinace poklesu inflace, relativně silné koruny a snad i úspor na straně veřejných financí otevře počátkem letošního podzimu prostor pro postupné snižování úroků české centrální banky,“ míní Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!