Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Zdražování dál zpomaluje. V srpnu ceny oproti loňsku stouply o 8,5 procenta

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Inflace v srpnu pokračovala ve zpomalování - oproti stejnému období minulého rok se spotřebitelské ceny zvedly o 8,5 procenta, uvedl v pondělí statistický úřad. Výsledek ovlivnily drahé pohonné hmoty.
  9:10

„Na vývoj spotřebitelských cen měly v srpnu nejvýraznější vliv ceny pohonných hmot. Ty již tři měsíce po sobě rostly. Nafta se v srpnu na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 37,40 Kč/l a benzín Natural 95 za 39,40 Kč/l. V případě nafty to byla nejvyšší hodnota od letošního ledna a v případě benzinu Natural 95 dokonce od listopadu loňského roku,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Experti předpokládají, že inflace bude pokračovat ve zpomalování i v září, v říjnu ale může znovu zamířit vzhůru. Důvodem bude působení loňského úsporného tarifu na energie, který ČSÚ započítal do inflační statistiky jako pokles cen. Srovnávací základna je kvůli tomu nižší, a proto letošní meziroční inflace zrychlí. Razantní pokles inflace ke dvěma procentům očekávají analytici v lednu.

Připravujeme podrobnosti...

Autoři: ,

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...