Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Inflace je nejnižší od prosince 2021. Od října zrychlí, míní analytici

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V porovnání s loňským zářím vzrostly spotřebitelské ceny o 6,9 procenta. Inflace je tak nejníž od prosince 2021, uvedl statistický úřad. Zpomalení růstu meziroční cenové hladiny táhly zejména potraviny a nealkoholické nápoje. Zvolnil také růst cen elektřiny, plynu a tuhých paliv.
  10:01

Výsledek je o něco lepší, než byla očekávání analytiků, kteří se shodovali na tom, že inflace v září pokračovala v poklesu, podle nich se pohybovala mezi 7,2 a 7,5 procenta. V srpnu byla meziroční inflace 8,5 procenta.

Z potravin v září zpomalilo například zdražování vajec, jejichž cena se v září meziročně zvýšila o 7,5 procenta, kdežto v srpnu meziročně zdražila o bezmála sedmnáct procent. Ovoce v září v porovnání s loňskem zdražilo o 7,3 procenta, v srpnu o 9,4 procenta. Ceny polotučného trvanlivého mléka pak byly v září dokonce meziročně nižší o 21,1 procenta, oleje a tuky zlevnily o třináct procent.

Ke zvolnění meziročního růstu cen přispěly také ceny energií. Zpomalil totiž růst ceny elektřiny, která zdražila 16,5 procenta (v srpnu 23,1 procenta), zdražení zemního plynu pak zpomalilo na 12,5 procenta. Ještě v srpnu přitom ceny této komodity meziročně stouply o 34,5 procenta. Ceny tuhých paliv se pak meziročně zvedly o 12,9 procenta (v srpnu 22,3 procenta), částečně i vlivem jejich růstu v září loňského roku.

„Přestože některé položky spotřebního koše stále prudce zdražují, celkově se daří inflaci dostávat pod kontrolu. Nyní jsme již v závěrečné fázi boje s inflací, která by měla být úspěšně dokončena v průběhu příštího roku. Po tomto boji však bohužel budeme sčítat obří škody, které byly napáchány na úsporách českých domácností,“ komentuje měření statistiků hlavní ekonom společnosti BHS Štěpán Křeček.

V říjnu nad osmi procenty

V říjnu by se meziroční inflace měla naopak zvýšit. Důvodem je loňské započítání vládního úsporného tarifu jako výrazné zlevnění elektřiny, což ovlivňuje čísla, s nimž se spotřebitelské ceny srovnávají letos. Ve zbývajících měsících roku by se inflace měla vrátit k poklesu.

„Bez existence úsporného tarifu by byl pokles inflace letos plynulý. S lednem toto odezní, protože tarif přestane čísla ovlivňovat,“ uvedla v nedávném rozhovoru pro MF DNES členka bankovní rady Karina Kubelková.

Inflaci mezi sedmi a osmi procenty čeká s koncem roku Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas. „Poslední tři měsíce tohoto roku přinesou opětovný nárůst inflace, neboť tentokrát zafunguje nízký srovnávací základ vzniklý zavedením takzvaného energetického úsporného tarifu. Loni nám tato administrativní akce inflaci výrazně snížila, letos ji naopak z titulu výpočtu zvýší,“ doplnil Dufek.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se meziroční inflace v říjnu dostane nad osm procent. „Pozitivem je, že se vzhledem k vývoji cen zemědělských výrobců otevírá prostor pro zlevňování potravin. Mírně proinflační riziko pro poslední čtvrtletí představuje růst cen pohonných hmot,“ uvádí Novák s tím, že v souhrnu za celý letošní rok se bude růst cenové hladiny pravděpodobně pohybovat lehce pod jedenácti procenty.

Impuls pro nižší sazby

Takto silný pokles meziroční inflace byl překvapivý nejen pro analytiky – ve své prognóze jej neočekávala ani Česká národní banka (ČNB). Ta předpokládá, že zářijová inflace dosáhne úrovně 7,2 procenta

„Tento výsledek je tak dalším signálem pro bankovní radu, že se inflace pomalu a postupně začíná dostávat pod kontrolu. Po posledním měnově-politickém zasedání guvernér prohlásil, že sazby budou drženy na vyšších úrovních, ale debata o snižování sazeb započne. Očekáváme, že snížení bude do konce roku v rozsahu 50 bazických bodů,“ míní Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.

K podobnému scénáři se přiklání také Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA). „Zápis z posledního měnového jednání ČNB se nesl obecně v duchu vyšších sazeb po delší dobu, nicméně první snížení sazeb ještě v letošním roce má v bankovní radě dle zápisu relativně podporu a dnešní inflační čísla tento názor spíše utvrdí,“ uvedl Seidler, který tak očekává, že ČNB přistoupí k mírnému snížení sazeb o 25 až 50 bazických bodů již v letošním roce, a to navzdory očekávanému zvýšení inflace v říjnu.

První snížení by tak mohlo přijít už v listopadu. „Dle mého názoru je zde prostor pro zahájení opatrného snižování úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu v jednom kroku a ČNB by své úroky mohla takto snížit jak v listopadu, tak v prosinci,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Také analytici České spořitelny připouštějí, že by k prvnímu snížení úrokových sazeb mohlo dojít už v listopadu. „Před dnešním zveřejněním jsme se nejvíce klonili k prosinci jako zasedání, kde by mohla ČNB sazby snížit poprvé. Dnešní data ale zvyšují pravděpodobnost tohoto kroku již pro listopad, což pravděpodobně bude stát i za oslabením koruny,“ očekává analytický tým spořitelny.

Autor: