Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Iniciativa Svobodu médiím chce oprostit média od vlivu politiků

Média

  9:58
PRAHA - Odpolitizovat rady České televize a rozhlasu chtějí občanské a profesní organizace, které kvůli tomu založily iniciativu Svobodu médiím. Hodlají také bránit koncentraci vlastnictví v médiích a jejich propojování s politickou mocí.

Hana Marvanová foto: Lidové noviny

Své záměry, pro které chce získat poslance a senátory, iniciativa v čele s advokátkou Hanou Marvanovou a univerzitním pedagogem a někdejším prezidentovým mluvčím Tomášem Klvaňou představila novinářům.

Důvodem pro vznik iniciativy byly nedávné návrhy prezidenta Miloše Zemana a Strany práv občanů na omezování koncesionářských poplatků. Klvaňa označil za škodlivé pro demokracii a svobodu politické soutěže také to, že vicepremiér Andrej Babiš jako majitel Agrofertu vlastní jedny z největších médií v zemi.

Německý model volby rad

Marvanová by chtěla změnit systém volby rady veřejnoprávních médií tak, aby jejich členové byli podle německého vzoru jmenováni „relevantními organizacemi“. Měly by mezi ně patřit vysoké školy, církve, odbory a neziskové organizace. Nyní rady volí Sněmovna na návrh spolků, které jsou podle Marvanové někdy účelově založené. Nově by měly mít parlamentní strany v radách pouze po jednom zástupci, uvedla.

Rodí se plán, jak Babiše nepustit ke kontrole České televize

Z politiků pro své záměry iniciativa získala senátory Elišku Wagnerovou a Václava Lásku (oba za SZ), Jiřího Šestáka z klubu Starostů a nezávislých, Zdeňka Papouška z klubu KDU-ČSL, Alenu Dernerovou z klubu ANO a europoslance TOP 09 Jiřího Pospíšila.

Podporující organizace

Iniciativu podpořily organizace jako Vraťte nám stát, Syndikát novinářů, Veřejnost proti korupci, Herecká asociace nebo spolek Podhradí, v němž se sdružili organizátoři loňských protestů proti prezidentu Miloši Zemanovi. Z osobností vyjádřili iniciativě podporu kněz Tomáš Halík, zakladatel Nadace Charty 77 František Janouch a rektoři AMU Jan Hančil, Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer a Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!